MHP'ye tabandan 'iktidar ol' baskısı

MHP'de Genel Merkez'e "MHP'nin olmadığı ve HDP'nin iktidara ortak olduğu bir hükümet formülünün de önüne geçilmeli" mesajları gidiyor

MHP'ye tabandan 'iktidar ol' baskısı
MHP yönetimi koalisyon hükümetine girmek için istekli olmadığını en yetkili ağızlardan duyurdu ancak tabandan iktidara ilişkin talepler var. Özellikle bürokrasiden 'iktidar olunması' yönünde talepler geliyor. Partinin oylarını yükseltmesi ve milletvekili sayısını 30'a yakın artırmasının ardından, hükümet kurma girişimlerine ilişkin beklemeye geçildi. Başkanlık Divanı bugün toplanacak. Merkez Yönetim Kurulu ve milletvekilleri 13 Haziran'da, belediye başkanları ise 14 Haziran'da Genel Merkez'de toplanacak. Genel Merkez'in ihtiyatlı bekleyişine ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun parti liderleri ile yapacağı görüşmelere kilitlenmesine rağmen, tabandan ise "iktidarda olalım" talepleri geldiği öğrenildi. Partililer ve taşra teşkilatlarından "Yıllardır iktidardan uzaktayız. Özellikle bürokraside bulunan ve partiye yakın isimler sıkıntı çektiler. Artık iktidarda olmamız gerekir" mesajları geldiği öğrenildi. MHP'nin içinde olmadığı ancak HDP'nin iktidara ortak olduğu bir hükümet formülünün de yine partililer tarafından istenmediği dile getirildi. Parti yöneticilerine "MHP'nin içinde olmadığı bir hükümette HDP yer alabilir. Ülkeyi HDP'nin yönetmesine izin vermeyin" mesajları da iletiliyor.

Vural: Papatya falı ile konuşamayız

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, koalisyon senaryolarına ilişkin, "Bu konunun sorumlu olanları AK Parti ile CHP. Gelişmeleri MHP olarak takip edeceğiz" derken, "Birçok varsayıma göre bütün bunları papatya falıyla değerlendirmem mümkün değil" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN