PKK'dan seçim infazı

Diyarbakır'da Yeni İhya Der Başkanı ve Hüda-Par üyesi Aytaç Baran PKK'nın silahlı saldırısında öldü. Olayın ardından Hüda-Par'lılar ile YDG-H'liler arasında çatışma çıktı. 3 YDGH'li yaşamını yitirdi

PKK'dan seçim infazı
Genel seçimler öncesi doğu illerinde seçmeni silahla sindirip baskı kurmaya çalışan terör örgütü PKK, dün Diyarbakır'da yine kan döktü. Yenişehir ilçesi Şehitlik Mahallesi'nde sağlık ve insani yardım alanında faaliyet yürüten Yeni İhya Der (İlim Hizmet Yardımlaşma ve Araştırma Derneği) ve Hüda-Par üyelerinin bulunduğu derneğin önüne gelen PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H üyeleri slogan attı. Dernektekilerle YDG-H'liler arasında çıkan kavgayı mahalleli ayırdı. Öğleden sonra Yeni İhya Der'in başkanı ve Hüda Par üyesi Aytaç Baran (35), evine giderken silahlı saldırıya uğradı.

YASİN BÖRÜ'NÜN HOCASIYDI

Ağır yaralanan Baran kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı. Olayı duyarak dernekten çıkan Hüda- Par'lılar ile YDG-H üyeleri arasında çatışma çıktı. Olaylarda YDG-H'li Emin Ensen, Bayram Özelçi ve Bayram Dağtan yaşamını yitirdi. 6-8 Ekim olaylarında PKK'lıların linç ettiği Yasin Börü'nün aynı zamanda hocası olduğu öğrenilen Baran'ın avukatı Abdulgani Orhan, "Son nefesini verirken yanındaydım. PKK'lılar evinin önünde pusu kurmuş" dedi.

ÜÇÜ GAZETECİ 6 YARALI
Olay yerinde satırlı saldırıya uğrayan DHA muhabirleri Canan Altuntaş, Serdar Sunar ve İHA muhabiri Burak Emek ile üç vatandaş yaralandı. Ağır yaralanan Altuntaş yoğun bakıma alındı. Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada, saldırı ile ilgili 14 kişinin gözaltına alındığı, bu kişilerle birlikte çok sayıda uzun namlulu silah, tabanca ve mühimmatın ele geçirildiği bildirildi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter'dan yaptığı açıklamada "İç çatışmayı tetiklemek istiyorlar. Herkes ortak akılla hareket etmeli" ifadesini kullandı.

HDP KUTLAMASINDA PKK DÖVİZİ
HDP'nin Diyarbakır'daki seçim kutlamalarında partinin seçim sloganını terör örgütü PKK'ya uyarlayan döviz taşındı. Bağlar ilçesindeki Nevruz Parkı'nda HDP'nin düzenlediği kutlama etkinliğine, Diyarbakır'dan seçilen milletvekilleri ile çok sayıda partili katıldı. Yapılan konuşmaların ardından verilen konser ve havai fişek gösterisiyle devam eden kutlamalarda bir kişinin taşıdığı "Bizler PKK, bizler Meclis'e" yazılı döviz dikkati çekti.
BİZE ULAŞIN