37 kopyacı meslekten atıldı

2012 yılında gerçekleştirilen avukatlıktan hakim savcılığa geçiş sınavında kopya çektikleri tespit edilen 37 hakim-savcı, meslekten ihraç edildi.

37 kopyacı meslekten atıldı
Ankara'da, 6 Mayıs tarihinde 1500 kişinin katıldığı 'Avukatlar İçin Adli Yargı Hâkim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı' ve memurlar.net formunda yazışan üyelerin soruların sızdığı iddiası gündeme gelmişti.Sınava girip kazanan 73 hâkim ve savcının atamasının yapıldığı belirlenmişti. Hâkim ve savcı adaylığına geçiş sınavında kopya iddiaları üzerine önce soruşturma başlatılmış, ardından takipsizlik kararı verilmişti. Ancak 17 Aralık sonrası süreçte bu takipsizlik kararı kaldırıldı ve dosya yeniden açıldı. Sınava giren dört evli çiftin birbirine yakın yüksek puanlar alması, aynı büroda çalışan avukatların yüksek puanlar çıkarması kopya iddialarını güçlendirmişti.

Ankara Başsavcılığı, 2012 yılında Avukatlıktan Hakimliğe Geçiş Sınavında kopya çekilmesine ilişkin soruşturma dosyasını, "Şüphelilerin bir kısmının halen görevde olan hakim ve savcıdır'' diyerek görevsizlik kararı ile HSYK'ya gönderdi. Soruşturma kapsamında, sınavdan 80 ve üzerinde puan alan 111 kişiye ait kitapçık ve cevap anahtarlarını inceleyen bilirkişiler, "58 adayın kopya çektiğini" tespit etti.. Soruşturma kapsamında 2 ayrı bilirkişi raporu alındı.


Görevsizlik kararının gerekçesinde, "bilirkişi raporlarına göre kimlikleri tespit edilen adayların sınav sorularını önceden elde ettiklerine dair kuvvetli şüphe oluştuğu, bu kişilerden bir kısmının halen hakim ve savcı olarak görev yaptıkları, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun 82. maddesine göre soruşturma yetki ve görevinin HSYK'ya ait olduğuna kanaat getirildiği" belirtilmişti.
Görevsizlik kararında, şüpheliler hakkındaki suçlama, TCK'nın 157. maddesindeki, 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası ön gören "Kamu kurum ve kuruluşları zararına dolandırıcılık" olarak belirtildi. ÖSYM'nin, soruların sınavdan önce dışarı sızdırılması nedeniyle 5 ÖSYM görevlisi hakkında 24 Mayıs 2014 tarihinde soruşturma izni verdiği belirtilen kararda, sınavda başarılı oldukları halde halen avukatlık mesleğine devam eden şüpheliler ile 5 ÖSYM çalışanı ile ilgili olarak da, "iştirak" suçu hükümleri uyarınca soruşturma yetkisinin yine HSYK'da olduğu belirtildi.

HSYK, dosyanın şüphelisi olan hakim ve savcılara yönelik suçlamanın, görevleriyle ilgisi olduğuna karar verdi. Söz konusu hakim ve savcılar hakkındaki soruşturmayı HSYK Müfettişleri devraldı. Müfettişlerin HSYK 3. Dairesi'ne söz konusu hakim savcıların mesleğe kabullerinin iptal edilmesi yönünde rapor vermeleri üzerine bugün toplanan 3. Daire, olaya adı karışan 37 hakim savcının mesleğe kabullerini iptal etti.
BİZE ULAŞIN