Cumhuriyet'in 'kirli' haberine yalanlama

Adana'da geçtiğimiz yıl durdurularak aranan 2 otobüsün silah ve cihatçı taşıdığı yönündeki haberler başsavcılık ve Dışişleri tarafından yalanlandı

Cumhuriyet'in 'kirli' haberine yalanlama

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet gazetesinin, "Kirli operasyon" başlığıyla mahşetten verdiği MİT'in IŞİD bayrağı dalgalanan Atme kampından cihatçı ve silah taşındığı haberlerini yalanladı. Savcılık dün yaptığı yazılı açıklamada, "Adana'da 10 Ocak 2014'te durdurularak arama yapılan otobüslerle ilgili Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma dosyası kapsamına göre; Suriye'de faaliyet gösteren terör örgütü IŞİD'e cihatçı kişiler ve mühimmat taşındığı yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Bu itibarla, 11 Haziran 2015 günü bazı basın organlarında ve internet sitelerinde yer alan haberlere itibar edilmemesi gerektiği duyurulur" denildi.

TAKİPSİZLİK KARARI
İçinde mühimmat bulunduğu ihbar edilen 2 yolcu otobüsü Adana'da TAG otoyolunda durdurulmuştu. Otobüslerde arama yapılmıştı. TMK 10. Madde ile Yetkili Adana Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği yürüttüğü soruşturma sonucunda gözaltına alınan 8 kişi ile ilgili takipsizlik kararı vermişti. Kararda, suç unsuruna rastlanmadığı da belirtilmişti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç de yaptığı açıklamada haberi yalanladı. Türkiye'nin IŞİD konusundaki tavrının gayet açık olduğunu yineleyen Bilgiç, "Bu karanlık örgüt her şeyden önce Türkiye için önemli bir güvenlik tehdididir. Bu tehditle mücadele kararlılıkla sürmektedir. Türkiye'nin yardım ettiği yönündeki iddialar bir karalama kampanyasının parçası olup, iftiradan ibarettir."

BİZE ULAŞIN