Altınok: HDP medya manipülasyonu ile oy aldı

Sabah Gazetesi yazarı Melih Altınok, 7 Haziran seçiminde HDP'nin barajı geçmek için bölgede izlediği politikayı A Haber canlı yayınında anlattı. HDP'nin bu oy oranını medya manipülasyonu ile sağladığına dikkat çeken Altınok, "Demirtaş'ın arkasında çok ciddi medya desteği vardı" dedi.

Altınok: HDP medya manipülasyonu ile oy aldı

DEMİRTAŞ'A MEDYA ÇOK DESTEK OLDU

HDP %13 oy aldı, oyunu iki katına arttırdı, bu başarı. Bunu nasıl sağladı, çok ciddi bir medya manipülasyonu ile sağladı. Selahattin Demirtaş bu oyunu, arkasında müthiş bir destek vardı, bir şeye tahavvül etmeye başardı. Çünkü bunun mantıki olarak bir izahı yok. Çözüm süreci başlamadan önceki dönemleri düşünün. 5 bin köy yakılmış, 17 bin faili meçhul var, 50 bin insan hayatını kaybetmiş, ambargolar, orman yakmalar, adam kaçırmalar… Bir siyasi iktidar geliyor 2002 yılında, bırakın artık bunların yaşanmasını, seçmeli Kürtçe dersi, Zazaca'nın türlerinin tartışıldığı yerdeyiz. İmralı ile müzakere yapıldı geçtiğimiz dönemde MİT aracılığıyla. HDP, egemen Kürt siyasal hareketinin baskıcı unsuru bugün parlamentoya girmiş, siz bu sürecin bedelini reel bir karşılık olduğunu düşünüyorsanız oyların değil tabi ki. Kürt halkının teveccühü bu yönde değildi, biz bunu daha önce referandumda da gördük. Ciddi anlamda bir siyaset yasağı var bölgede, bu açık açık konuşalım artık.

BİRİ ÖLSE AKLIMIZA PKK GELİYOR

Eski dönemlerde, 90'larda, birisi kaybolduğunda, öldürüldüğünde hepimiz 'JİTEM yapmıştır' diyorduk. Çok açık soruyorum bölgede bir genç ölü bulunsun aklımıza ilk ne geliyor, PKK. Niye 'mış' gibi yapıyoruz bu duruma rağmen. Ciddi anlamda bir sorun var. HDP mitingine koyulan bomba, Mersin, Adana'da koyulan bombalar. Hepimiz bağırdık, canımız yandı, insanlarımız orda hayatını kaybetti, yaralandı. Seçim bitti, faillere ulaşıldı, niye hiç kimse konuşmuyor Diyarbakır'da bombayı kimin koyduğuna dair en güçlü şüphelinin kim olduğunu? Yakalanan bombacının kim olduğunu niye kimse konuşmuyor? Bakın bu acıtasyonun Kürtler farkında.

Sabah.com.tr

BİZE ULAŞIN