Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti grup toplantısında konuştu. Seçim sonrası ilk grup toplantısı AK Parti Genel Merkezi'nde yapıldı.

Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar
İşte Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

- 7 Haziran seçimleri sonrası diğer partiler kendi aralarında çözümsüzlüğe giderken, biz hep geniş bir istişare tabanı oluşturduk. 8 Haziranda bismillah dedik ve iç muhasebe yapmaya başladık. Bu istişareyi MYK ve bakanlar kurulu ile değerlendirdik, daha sonra MKYK ile istişare ettik ve ben deniz tam yetki ile yetkilendirildi.

- Yeni se��ilen milletvekilleri ile belki ilk resmi grup toplantısı değil ama bir istişare toplantısıdır.

- Seçimlerde milli irade tecelli etmiştir. Demokrasi çıkan neticeye saygı gerektirir.

- Hiç kuşkusuz bu seçimlerin kazananı AK Parti'dir. Bu hem matemetiksel olarak kesindir hem de siyasi olarak. En yakın rakibimize 16 puan fark attık.

AK PARTİ YETKİLİ KILINMIŞTIR

- Bu seçim neticesi ile milletimiz AK Parti'yi yetkili kılmıştır.

- Türkiye'de milleti temsil kabiliyeti en fazla parti AK Parti'dedir. Bu matematiksel olarak da siyasal olarak öyledir. AK Parti sadece 5 ilde milletvekili çıkaramamıştır. AK Parti dışında hiçbir partinin grubu Türkiye'yi tam anlamıyla temsil etmiyor. AK Parti'nin 56 ilde birinci parti olmuştur. 23 ilde ikinci parti, 2 ilde üçüncü parti oldu.

- Türkiye'nin huzuru için her şeyi yapacağız.

- Türkiye özgür bir ülkedir. Herkes izin almak şartıyla istediği yerde gösteri yapabilir.

- Bir ateş çemberinin içerisinden geçiyoruz. Bedeli ne olursa olsun Ortadoğu'daki kardeşlerimiz için aynısını istedik.

- İktidarı kaybedebiliriz ama asla onurumuzu kaybetmeyeceğiz. İlkelerimizden bir nebze dahi taviz vermeyeceğiz. Bir tarihi ve bir milleti ayağa kaldırmak için yola çıktık.

O SÖZLERİ AYAKTA ALKIŞLANDI

Şimdi bir haber geldi. Mısır müftüsü İhvan liderinin idam cezasını onaylamış. Mursi'nin idamı da müebbete çevrilmiş. Şimdi sınav zamanıdır. Türkiye'deki demokrasi yanlıları sınavdadır. Acaba seslerini yükseltebilecekler. Ama biz nerede dikta gördüysek onun karşısında dimdik durduk, durmaya devam edeceğiz. Bedeli ne olursa olsun. Kendimiz için ne istemişsek Ortadoğu'daki kardeş halklar için de aynısını istedik.

"BUNA ASLA TAVİZ VERMEYİZ"

- Cumhurbaşkanımızı hedef alan her şey bizi hedef almıştır. Cumhurbaşkanlığı makamının yıpratılmasına asla taviz vermeyiz.

- HDP için şimdi sınav vaktidir. Demirtaş silahları gömme vaktidir dedi mi?

- Kamu düzeni için elimizden geleni yaparız.


"KOALİSYON İSTEYENLERE ÇAĞRIMIZ..."

Bizimle kolisyon isteyenlere çağrımız, yumruklarını çözsünler, baltalarını gömsünler. Yumrukla bizi diz çöktürmek isteyenler, bunu deneyenler çok oldu, siz de başaramazsınız.

BİZE ULAŞIN