İslamköy'de yas var

Demirel'in memleketi Isparta-İslamköy'de de hüzün hâkim. Hemşehrileri, "O bizim babamızdı. Bu köyden çıkıp dünyaya mal oldu. Türkiye'ye çok şey kattı" dedi

İslamköy'de yas var
Süleyman Demirel'in vefat haberi, memleketi Isparta'nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy'de büyük üzüntü yarattı. Acı haberi sabah namazı öncesinde alan köylüler Demirel için dua okudu. İslamköy Muhtarı Hakkı Gökçınar da "Köyümüzün yetiştirdiği, büyük devlet adamı olan değerli büyüğümüzü kaybettik. Tüm Türkiye'nin, dünyanın başı sağ olsun. Türkiye'ye yollar, barajlar, büyük hizmetler kazandırmıştı" dedi. İşte köy sakinlerinin hisleri:
Demirel'in teyzesinin oğlu Abdullah Turgut (74): "Türkiye'ye çok şey kattı. Askeri darbe sırasında Zincirbozan'da kendisini ziyaret ettim. Baskı altındaydı. Daha sonra başarılı bir lider oldu. Cumhurbaşkanı seçildi."
İlkokul sınıf arkadaşı Ali Karayürek (93): "İslamköy İlkokulu'nda 4 yıl boyunca aynı sınıfta eğitim gördük. Başarılı bir öğrenciydi. Vefatı hepimizi çok üzdü."
Demirel için Ankara'ya İslamköy ekmeği gönderen fırıncı Hasan Taşıyan: "4 yıl öncesine kadar haftanın belirli günlerinde Ankara'ya ekmek gönderiyorduk. Doktor sağlık sorunları nedeniyle yasaklayınca yine göndermeye devam ettik. Kendisi yemiyor fakat çalışanları yiyordu. O bizim babamızdı."
Demirel'in yeğeni işadamı Mesut Şener: "Bir dünya lideri ve dünya markasıydı. İnanılmaz zekâsı, yaptığı hizmetler ve kurduğu dostluklar hiç aklımızdan çıkmayacak."

ANITKABİR'DEN SONRAKİ EN BÜYÜK ANITMEZAR
Süleyman Demirel'in toprağa verileceği, Süleyman Demirel Demokrasi Müzesi ve Külliyesi'nin içindeki anıtmezarın yapımına inşaat yüksek mühendisi kardeşi Şevket Demirel tarafından 2000 yılında başlandı. Atabey ilçesi İslamköy mahallesi Çalca Tepe'de, 58 bin metrekare alana kurulu anıtmezar, İslamköy ve Isparta'yı kuş bakışı görüyor. Yanında Demirel'in elinde fötr şapkasının olduğu heykeli de bulunan anıtmezar Anıtkabir'den sonra Türkiye'nin en büyüğü olarak dikkat çekiyor.

BİLİNCİ SON ANA KADAR AÇIKTI

Türk siyasetine yarım asrı aşkın süreyle damgasını vuran 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 13 Mayıs'tan bu yana tedavi gördüğü Ankara Güven Hastanesi'nde önceki gece saat 02.05'te hayatını kaybetti. Demirel'in ölüm haberini 20 yıldır yanında çalışan özel doktoru Aylin Cesur gözyaşları içinde verdi. "Bilinci zihni son derece açıktı. Seçimleri ve seçim sonrası tüm gelişmeleri takip etti" diyen Cesur, Demirel'in ölüm nedenini solunum yolu enfeksiyonu ve kalp yetmezliği olarak açıklandı. Demirel'in ölümünden birkaç saat öncesine kadar bilincinin açık olduğu ve kendisine eşlik edenlerle sohbet edip akşam yemek yediği de öğrenildi. Güven Hastanesi de yaptığı açıklamada "Sayın Cumhurbaşkanımız Demirel, 13 Mayıs 2015 tarihinde böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği ve akut solunum yolları enfeksiyonu sebebiyle hastanemize yatırılmıştır. Takip eden günlerde sağlık durumu giderek ağırlaşmış ve tedavileri devam etmekte iken, 16/06/2015 tarihinde solunum ve kalp fonksiyonlarında ileri derece kötüleşme olmuştur. Yapılan tüm girişimlere rağmen cevap alınamamış, 17/06/2015 saat 02.05 'te hayatını kaybetmiştir" dedi.

BİZE ULAŞIN