Devlet uğurladı

Süleyman Demirel, 91 yıllık hayatının 70 yılını geçirdiği Ankara'ya ve Güniz Sokak'a, devletin zirvesinin katıldığı törenle veda etti. Demirel bugün memleketi Isparta'da toprağa verilecek

Devlet uğurladı
Türkiye'nin 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 91 yıllık yaşamının 70 yılını geçirdiği Ankara'ya devletin zirvesinin katıldığı törenle veda etti. Demirel'i son yolculuğuna Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in de aralarında bulunduğu isimler uğurladı. Demirel'in cenazesi, Ankara'daki törenlerin ardından uçakla dün toprağa verileceği Isparta'ya gönderildi.

İLK TÖREN GÜNİZ SOKAK'TA

Demirel için ilk tören kendisiyle özdeşleşen Güniz Sokak'taki evinde düzenlendi. Demirel'in cenazesi evinin bahçesine Türk bayrağına sarılı tabutla getirildi. 20 yıldır Demirel'in yanından ayrılmayan doktoru Aylin Cesur, Demirel'in demokrasiyle mücadelesinin en büyük tanığının Güniz Sokak olduğunu belirterek, "Bu evde sizden insan olmak adına çok şey öğrendim. Ama bir tek şeyi siz olmadan bu hayatta nasıl durulabileceğini öğrenmedim" dedi. Törende kısa bir konuşma yapan eski Milli Savunma bakanlarından İsmet Sezgin de, "Demirel demek, Güniz Sokak demektir. Güniz Sokak sarsılmaz bir inancın, büyük Türkiye hayalinin adresidir. Güniz Sokak büyük bir mücadelenin, demokrasi mücadelesinin adresidir" dedi. Aile adına da CHP milletvekili İlhan Kesici kısa bir süre dua etti.
Güniz Sokak'taki konuşmaların ardından tekbirler getirildi ve Kur'an okundu. Demirel için helallik alındıktan sonra Demirel'in cenazesi cenaze aracına taşınırken güller atıldı. Cenaze aracı tekbirler eşliğinde Meclis'e hareket etti.
Demirel için ikinci tören TBMM'de gerçekleştirildi. Çok sayıda yabancı ülke temsilcisi de hazır bulundu. Törene katılan Süryani Ortodoks Kilisesi İstanbul ve Ankara Metropoliti Yusuf Çetin, Demirel'in arkadaşı olduğunu belirtip, "Allah rahmet eylesin" dedi.
Kardeşi Şevket Demirel ise "Mevtanın nüfus kayıtlarına göre sahibi benim. Fakat şu anda mevtanın sahibi devlettir. Süleyman Demirel toplumun eğitim, sağlık, adalet, sanayi, tarım ve diğerlerinin hepsine el atmıştır. Yaptıklarına karşılık şimdilik devlet onu büyük bir törenle borcunu ödemektedir. Belki de Demirel bu muazzam törende gözlerini açmak için gayret sarf etmektedir" şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Demirel'in cenazesi top arabasına konuldu. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli, Çankaya kapısına kadar korteje eşlik etti.

NAMAZI NURİ YILMAZ KILDIRDI


TBMM'de düzenlenen törenin ardından Demirel'in cenazesi kortej eşliğinde Kocatepe Camisi'ne götürüldü. Cenaze namazı için cuma namazı beklenildi. Demirel'in kardeşi Şevket Demirel ise rahatsızlığından dolayı cami avlusuna makam aracıyla geldi. Cuma namazının ardından Süleyman Demirel'in cenaze namazını kılmak için devlet erkânı ve vatandaşlar saf tuttu. Demirel'in cenaze namazını eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz kıldırdı. Helallik alındıktan sonra Demirel'in cenazesi, TSK'ya ait Türk Yıldızları'nın kargo uçağıyla Isparta'ya götürüldü. Demirel, bugün İslamköy'deki kendi ismini taşıyan demokrasi ve kalkınma müzesinin de bulunduğu külliyedeki Şehriban Hatun Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından, anıtmezar olarak düzenlenecek alana defnedilecek.

ERDOĞAN: DEMİREL İSMİ BİR MARKADIR

TBMM'deki törende duygusal bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, şöyle dedi: "Rahmetli Demirel, Türkiye'nin en karanlık günlerine de en aydınlık dönemlerine de tanıklık etti. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır derler, Süleyman Demirel gerçekten her bakımdan kendine has tarzı olan siyaset ve devlet adamıydı. Isparta'nın İslamköy'ünden çıktığını hiçbir zaman unutmadı, tam tersine bu özelliğini her fırsatta gururla ifade etti. Siyasette kalıcı olmak öyle kolay değildir. Bunun için de milletle aynı dili konuşmanız, aynı hissiyatı paylaşmanız gerekiyor. Demirel işte bu tarz siyasetin sembolü haline gelmiş bir isimdi. İsmini dahi marka haline getirmiş bir siyasetçinin hatırasına saygı göstermek, onun gibi düşünmeyenlerin de yerine getirmesi gereken bir vecibedir. Ülke içinde gittiğim pek çok yerde kendisinin hizmetlerinin izine rastladığımı özellikle belirtmek isterim."

GÜNİZ SOKAK'A GÜL SUYU SIKILDI

Demirel'in cenazesi Güniz Sokak'a getirilmeden önce, sokağa gül suyu sıkıldı.
TBMM'deki törende, cenazesi başında general ve amiraller ihtiram nöbeti tuttu.
Meclis'teki törene yoğun katılım oldu. Şeref kapısı merdivenleri tamamen doldu. Meclis çalışanları pencerelerden töreni takip etti.
Başbakan Davutoğlu, Meclis'teki tören sırasında eski başbakanlardan Demirel'in yakın çalışma arkadaşı Tansu Çiller'le bir süre sohbet etti.
Rus medyası, "Demirel'in cenazesi, ülkede siyasetin son 50 yılını bir araya getirdi" yorumunu yaptı.
Ankara'da düzenlenen devlet töreniyle son yolculuğuna uğurlanan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için İzmir'de gıyabi cenaze namazı kılındı.
Demirel'in cenazesi CASA tipi askeri uçakla memleketine uğurlandı. 2 F-16 savaş uçağı da eşlik etti.
Saat 17.45'te Isparta'ya getirilen Demirel'in Türk bayrağına sarılı ve üzerinde şapkası bulunan cenazesi, doğduğu İslamköy'e götürüldü.

Zübeyde YALÇIN- Evrin GÜVENDİK- Ahmet TOPAL - Ali EKEYILMAZ - MEHMET ACAR
BİZE ULAŞIN