Darbe planı 9 yıl önce başlamış

Paralel Yapı'nın darbe girişimi için düğmeye 2006'da bastığı ortaya çıktı. Buna göre devletin zirvesindeki 19 ismin mal varlıklarının, Paralel memurlar eliyle 3 ay içinde tam 123 kez kayıt altına alındığı ortaya çıktı

Darbe planı 9 yıl önce başlamış
Paralel Yapı'nın 17 ve 25 Aralık darbe girişimlerinin planını 2006 yılından itibaren sinsice hayata geçirmeye başladığı ortaya çıktı. Soruşturma dosyasına göre, 2006 yılı Nisan ayında, il imamları, 37 ilin Vergi Dairelerinde görevli Paralel memurlara gizli bir talimat geldi.

DEVLETİN ZİRVESİ KAYITTA

Bu talimatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, işadamı Remzi Gür, eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, MHP lideri Devlet Bahçeli, Erkan Mumcu, Bülent Arınç, Kemal Unakıtan, oğlu Abdullah Unakıtan, Devlet Bakanları Ali Babacan, Egemen Bağış, Mehmet Şimşek, Zafer Çağlayan ile CHP eski lideri Deniz Baykal, Genelkurmay eski başkanları Hilmi Özkök, İlker Başbuğ, Yaşar Büyükanıt, gazeteciler Emin Çölaşan, Ertuğrul Özkök, Fatih Altaylı'nın mal varlıklarının araştırılması, ödenmesi gereken vergi borçlarının olup olmadığının tespit edilip kayda alınması istendi. Talimata uyan Paralelci memurlar, Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Adana başta olmak üzere 37 kentte devlet büyüklerinin de içinde olduğu 19 kişinin mal varlıklarına ilişkin kayıtları illegal bir şekilde kayda aldı. Bu kayıtlar 3 ayda bir yenilendi. Mal varlıklarında bir hareket olup olmadığı kontrol edilerek Paralel örgüte rapor edildi. Ancak, devletin zirvesini hedef alan hain plan vergi dairesindeki bir memur tarafından fark edildi. Paralel Yapı'nın şerrinden korkan memur, kimliğinin saklı tutulması kaydıyla Maliye Bakanlığı'na ihbarda bulundu. Bakanlık hemen vergi müfettişlerini görevlendirdi. 37 ilin vergi dairelerindeki bilgisayarlar tek tek incelendi ve ihbarın doğru olduğu anlaşıldı. Sistemdeki elektronik imzalı şifrelerinden yola çıkılarak verileri temin eden 137 Paralelci memurun kimliklerine ulaşıldı. Bu memurlarla ilgili önce idari soruşturma başlatıldı.
BİZE ULAŞIN