Ya PKK’lısın ya IŞİD’ci

Türkiye’ye sürülen Arap Suriyelilerin, Tel Abyad’da PKK’nın yaptığı etnik temizliği anlatmasından sonra, PKK’ya yakın medya organlarında yeni bir algı operasyonu başlattı. PKK kendinden olmayan herkesi “ya bizdensin ya IŞİD’den” diyor.

Ya PKK’lısın ya IŞİD’ci
İçinde kimyasal olduğu öne sürülen varillerin içindeki deterjanla ellerini yıkayan esnaf, "Bu mu kimyasal?" diyerek tepki gösterdi. İddianın doğru olmadığını söyleyen Abdülvahap Akdoğan ise, evini IŞİD'e kiralamadığını dile getirdi.

PKK'ya yakın medya kuruluşları, arka arkaya yaptıkları skandallarla yeniden gündeme geldi. PKK'ya yakınlığıyla bilinen ve seçim dönemi HDP'yi açıktan destekleyen Dicle Haber Ajansı (DİHA), GAP bölgesinde su kuyusu açmak için çalışma yapılan her yerde görülebilecek olan sondaj borularını, "Türkiye, bu boruları IŞİD'e bomba için yolluyordu" asparagasıyla haberleştirdi. Bu haber çeşitli medya kuruluşları tarafından ise olduğu gibi kullanıldı.

Haberde terör örgütü IŞİD'e gönderileceği öne sürülen boruların, "sınıra yakın bir bölgede bekletildiği ve bombalı saldırılarda kullanılacağı" iddia ediliyordu. Söz konusu boruların, Akçakale sanayinin ortasında haftalardır duran, kuyu sondaj boruları olduğunun ispatlanmasıyla haberin yalan olduğu da ortaya çıktı.

"ALLAH IŞİD'İ DE PKK'YI DA KAHRETSİN"

PKK'nın yayın organı olan Özgür Gündem gazetesi, Cumartesi günü, "AKP-DAİŞ KARAGAHI" manşetiyle çıktı. Haberde, bir ev "IŞİD karargâhı" olarak gösterildi. IŞİD'in hem de 100 bin lira gibi astronomik bir rakamla evi, "A.A." diye birinden kiraladığı ileri sürüldü. Bölgeye giden gazetecilere konuşan evin sahibi ise şaşkın. Haberde adı "AA" olarak kodlanan evsahibi Abdülvahap Akdoğan, kendisinin terör örgütü IŞİD'le uzaktan yakından hiçbir ilgisinin olmadığını söyledi. Akdoğan, "Birileri geldi. Benim trafikten düşmüş, satmak için buraya koyduğum arabaları ve evimin fotoğrafını çekip gittiler. Allah, IŞİD'i de PKK'yı da kahretsin! Hepsi başımıza bela oldu" diyerek haberde geçenlerin tamamen gerçek dışı olduğunu belirtti.

Kimyasal silahlar deterjan çıktı

"IŞİD'e mavi varillerde kimyasal silahların gittiği" iddiasıyla yapılan haberdeki bu ayrıntı da fos çıktı. Varillerde aslında kimyasal silahlar değil, deterjan imalinde kullanılan hammaddeler bulunduğu ortaya çıktı. "Kırk yıldır burada esnaflık yapıyoruz, bize iftira ediliyor" diyen dükkân sahipleri ise haklarında çıkan yalan habere sert tepki gösterdi. Bölge esnafı, habere konu olan mavi plastik varilleri açarak içlerindeki deterjan hammaddelerini videoya çekti. Esnaf ardından görüntüleri sosyal medyada Youtube'a yükleyerek, haberin gerçek dışı olduğunu tüm dünyaya duyurdu. Video görüntülerinde "O yalan haberleri yapan gazeteciler yanıma gelsin" diyen varillerin sahibi, ellerini varillere sokup içindeki deterjanla yıkayarak, "Bu mu kimyasal" diyerek tepki gösterdi.

"İŞİD'Cİ MİSİN SORUSU DÜNYANIN EN BÜYÜK TERÖRİSTLİĞİ"

Akçakale'de 30 senedir nalburiye ve tarım malzemeleri ticareti yapan Abdurrahman Bey ise, "PKK herkese IŞİD'ci diyor. Biz de onlara diyoruz ki; hem vallahi hem billahi, IŞİD'ci değiliz; ama sizden de değiliz. PKK için bütün Müslümanlar IŞİD'ci. Bu iftirayla kendilerine yer açmaya çalışıyorlar. Kim onlara karşı geliyorsa sen IŞİD'ci misin diyorlar. Vallahi bu IŞİD'ci misin sorusu, dünyanın en büyük teröristliğidir. Bundan sonra bize sen IŞİD'ci misin diyen herkese diyeceğiz ki: Hayırdır sen de terörist misin, saldırmak için bahane mi arıyorsun?" şeklinde konuştu.

PKK'YI MEŞRULAŞTIRMA ALGISI...

Türkiye'den bir kısım medya ve Batılı gazetelerde, PYD/PKK'nın "IŞİD'e karşı verilen mücadelede muzaffer ordular gibi" gösterilmesi, PKK'yı meşrulaştırmak için bir algı yönetimi yapıldığına dair şüphe uyandırdı. IŞİD'e karşı ABD liderliğinde kurulan koalisyon birliklerinin başlattığı hava bombardımanını fırsat bilen PYD/PKK militanlarınca işgâl edilen Tel Abyad bölgesinde yaşayan Arap ve Türkmenler, Türkiye'ye sürülmüştü.

İŞGALİ İŞİD BAHANESİ İLE GİZLEMEYE ÇALIŞIYORLAR

Sürgünle Türkiye'ye gelen Arap ve Türkmen Suriyelilerin, Tel Abyad'da yapılan etnik temizliği medyada anlatması üzerine, PKK kendinden olmayan herkesi IŞİD'ci ilan ederek, Suriye'nin kuzeyindeki işgâli IŞİD bahanesiyle gizlemeye çalışıyor. İşgâlin hemen ardından bölgenin demografik yapısını değiştirmeye yönelik suni insan transferleri yapmaya başlayan PKK, Kuzey Irak ve Kobani başta olmak üzere coğrafyanın çeşitli yerlerinden Kürt nüfusları Tel Abyad'a taşıyor.

Diriliş Postası

BİZE ULAŞIN