Yemin töreni için 10 saatlik maraton

Yeni Meclis, bugün en yaşlı üye Deniz Baykal'ın başkanlığında, vekillerin 10 saatlik yemin maratonuyla açılıyor. Yemini Meclis başkanlığı ve koalisyon pazarlıkları izleyecek

Yemin töreni için 10 saatlik maraton
Meclis yeni yasama dönemine bugün başlayacak. Koalisyon pazarlıklarının damgasını vuracağı yeni dönemin ilk oturumu 'yaşlı üye' sıfatıyla CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal yönetecek. TBMM Genel Kurulu saat 15.00'te başlayacak yemin töreni ile 25. Dönem'in ilk oturumu gerçekleştirecek. Deniz Baykal, TBMM Genel Kurulu'nda ilk birleşimi açtıktan sonra önce kendisi yemin edecek, daha sonra milletvekilleri illerine göre ve alfabetik sırayla kürsüye davet edilecek. Yemin töreninin en az 10 saat sürmesi bekleniyor. Baykal'a, katip üye olarak 'en genç' altı milletvekili dönüşümlü eşlik edecek. İlk olarak Başkanlık Divanı'na 26 yaşındaki HDP'li Tuğba Hezer ile 27 yaşındaki AK Partili Fatma Gaye Güler'in çıkması bekleniyor. Daha sonraki günlerde ise Abdullah Öcalan'ın yeğeni Dilek Öcalan, AK Partili Abdurrahim Boynukalın, HDP'li Enise Güneyli ve AK Partili Sena Nur Çelik divanda yer alacak. TBMM'nin yeminden sonraki ilk işi 26'ncı Başkanı'nı seçmek olacak. TBMM Başkanı adayları, bugünden itibaren başlayarak 27 Haziran saat 24.00'e kadar başvurularını Başkanlık Divanı'na yapacak. Sonraki beş günde ise başkanlık için seçim turları yapılacak. Yeni Meclis Başkanı her şartta en geç 2 Temmuz'da belirlenecek.

Bu yemini edecekler

"Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim."

Yeni meclis çocuklarla şenlendi

Meclis'in yeni isimlerinden AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan da dün kayıt işlemini yaptırdı. Çiğdem Karaaslan, Meclis'e eşi Direnç, 11 aylık olan kızı Hatice Sare ve oğlu Yiğit ile geldi.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın'ın oğlu Enis, babasının kayıt işlemlerini bitirmesini yere oturup ataçlarla oynayarak bekledi. Aydın, yerden kaldırmaya ikna edemediği oğluna oyununda bir süre eşlik etti.

CHP Malatya milletvekili Veli Ağbaba TBMM'ye kayıt işlemini yaptırmaya kızı Elif'le birlikte geldi. Basın mensuplarına kayısı dağıtan Elif, babasının rozetini de taktı. Elif gazetecilere zafer işaretiyle poz verdi.

CHP'den İzmir milletvekili seçilen Roman kökenli Özcan Purçu Meclis'e eşi Gülseren ve kızı Müjde Ela ile geldi. Annesinin kucağında zaman zaman uyuyan minik Müjde gazetecilerin ve görevlilerin ilgi odağı oldu.

BİZE ULAŞIN