IŞİD 200 km yol gidip Kobani'yi bastı

HDP, IŞİD'in Kobani'ye Türkiye'den girdiğini iddia etti, ancak militanların 7 kamyonla Cerablus'tan girdiğine dair görüntüler var.

IŞİD 200 km yol gidip Kobani'yi bastı
IŞİD, daha önce YPG'ye kaptırdığı Kobani'ye bir kez daha saldırdı. Çok sayıda kişinin öldüğü saldırılar sonrasında çıkan çatışmaların halen sürdüğü belirtiliyor. Doğuda vatandaşlara, Kobani'de canlı kalkan olmak için sınıra gitmeleri çağrısı yapıldı.

HDP'NİN TÜRKİYE'Yİ TERÖRİST GÖSTERME GAYRETİ

HDP'den ise konuyla ilgili provakatif açıklamalar geldi. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, IŞİD'in Türkiye üzerinden Kobani'ye geçtiğini iddia etti, partililer Twitter'da da #TerroristTurkey hastag'i açtı.

DIŞİŞLERİ: ELİMİZDE GÖRÜNTÜ VAR


Bu iddialardan kısa süre sonra açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, IŞİD militanlarının Kobani'ye Türkiye'den girdiği iddialarını yalanladı. Bilgiç, "Elimizde görüntü var. IŞİD militanları Cerablus üzerinden geçti" dedi.

ARAÇLARIN TÜRKİYE'DEN GEÇTİĞİ İDDİASI YALANDIR

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Birtakım kirli odaklar Kobani'deki son saldırıyı bahane ederek Türkiye'yi de hedef tahtasına oturtmaya çalışıyorlar. Türkiye'yi de her zaman yaptıkları gibi karalama kampanyasının konusu, muhatabı haline getirmeye çalıyorlar. 'Bugün Kobani'deki bombayı patlatan DAEŞ militanları Türkiye sınırlarını geçerek Türkiye'den geldiler' diye kara propaganda yapılıyor, külliyen yalandır ve iftiradır" diye konuştu.


7 KAMYON MİLİTAN 200 KM YOL KATETTİ

Gazeteci Ardan Zentürk de teröristlerin Cerabrus'tan geçtiğine dair bilgileri Twitter'dan paylaştı.

BİZE ULAŞIN