"6-8 Ekim'den ders çıkarmamışlar"

6-8 Ekim'den ders çıkarmamışlar
DAEŞ'in Kobani'deki saldırısının ardından HDP ve bazı çevrelerin Türkiye'yi suçlamasına çok sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye'yi terörle aynı çizgide göstermenin kimsenin hakkı ve haddi olmadığını söyledi. Anadolu Aslanları İşadamları Derneği'nin (ASKON) Haliç Kongre Merkezi'ndeki iftar programında konuşan Erdoğan, özetle şöyle dedi:

YENİ SYKES-PİCOT KURGUSU:
Bölgemizin son 100 yılını 1. Dünya Savaşı sırasında masa başında kurgulanan Sykes- Picot Anlaşması belirledi. Suni sınırlar, petrol hatlarının güvenliğini temine yönelik politikalar acıların, savaşların, şiddetin, akan kardeş kanının en büyük müsebbibi oldu. Bugün güney bölgemizde yeni bir Sykes-Picot düzeni adım adım inşa edilmeye çalışılıyor. Suriye ve Irak'ta yaşananlar bu ülkelerin kendi iç dinamikleriyle değerlendirilemez. Hem ülkemizin hem tüm bölgenin geleceğini şekillendirecek mühendisliklerin uygulamaya çalışıldığını görüyoruz. Bölgenin sosyolojisine, tarihine, yapısına yabancı projeler hayata geçirilmeye çalışılıyor,

TERÖR ÖRGÜTLERİ MANİVELA:
Bölgede adeta ölümü gösterip sıtmaya razı etme stratejisi izleniyor. Terör örgütlerinin bu süreçte bir manivela gibi kullanılmasına fırsat veremeyiz. Bu kurguyu görmezden gelmemiz asla mümkün değildir. Millet olarak geleceğimizi etkileyecek olayları seyirci tribününden izlememizi kimse beklememelidir.

SALDIRIYI LANETLİYORUZ:
Bu sabah (dün) DAEŞ terör örgütü Ayn el Arap, diğer adıyla Kobani bölgesinde menfur bir saldırı gerçekleştirdi. Masum sivilleri hedef alan bu saldırıyı en güçlü bir şekilde lanetliyor, telin ediyoruz. Biz bugüne kadar ülkemize sığınan, hiç kimseye kapımızı kapatmadık. Nitekim olayın hemen ardından bu saldırıda yaralanan tüm Suriye vatandaşları ülkemize getirildi. Ancak bu menfur saldırı sonrasında bilhassa bölücü örgüte muzahit çevrelerin, yani siyasi partinin ileri gelenlerinin hiçbir ahlak, ilke ve sınır tanımadan ülkemizi hedef alan bir iftira ve karalama kampanyası yürüttüğünü görüyoruz. Hiçbir temeli olmayan, tamamen safsatadan ibaret olan bu ithamlarla, 6-7-8 Ekim olaylarından hiç ders çıkarılamamışçasına milletimizi provoke etmeye yönelik bir çalışma yapılıyor.

TAŞERON OLDULAR: Türkiye'yi terörle aynı çizgide göstermek kimsenin hakkı da haddi de değildir. Türkiye'nin hasmı bazı uluslararası lobilerin ve Esad rejiminin manipülasyonuna alet olanlar öncelikle kendilerini sorgulamalıdır. Türkiye partisi olmanın yolu bu çevrelerin taşeronluğunu yapmaktan değil, bu ülkeye gönül bağıyla bağlı olmaktan ve ülkesine değer vermekten geçer. Lafla Türkiye partisi olunmaz, icraatla olunur. Bu çağrıyı yapanlardan da üzerlerindeki sorumluluğun bilinciyle hareket etmelerini, artık terörle aralarına mesafe koymalarını bekliyorum.

Davutoğlu: 'DAEŞ'e en net tavrı biz koyduk'

Suriye'deki hiçbir kanda Türkiye'nin tek bir nebze katkısı olmadığı gibi DAEŞ terör örgütüne karşı da en açık tavrı Türkiye sergilemiştir

Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP'lilerin "Türkiye DAEŞ'e yardım etti" açıklamalarına tepki göstererek, "Suriye'deki hiçbir kanda Türkiye'nin tek bir nebze katkısı olmadığı gibi DAEŞ terör örgütüne karşı da en açık tavrı Türkiye sergilemiştir ve bunlar sadece ve sadece iftiradan ibarettir" dedi. Başbakan Davutoğlu, partisinin milletvekili, bakanları ve MKYK üyeleri ile eşlerine ATO Congressium'da iftar verdi. İftarda yaptığı konuşmada Davutoğlu şunları kaydetti: Tek başına iktidar olamadık ama bilinsin ki yüzde 41 ile en yüksek oylardan birini aldık. 258 kişilik demir bir yumruk ile bir araya gelmiş AK Parti grubu burada. Bu çelik iradeyi sarsamayacaklar. Meclis başkanı adayımızı bugün açıklayacağız. Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesi ile koalisyon turlarına başlayacağız. Türkiye'yi istikrarla yönetecek bir hükümet kuracağımıza inanıyorum. Ön yargıları olmayan kırmızı çizgilerle şartlar dayatmayan her görüşe açığız.

ULUSLARARASI KAMPANYA: Hiçbir zaman teröre destek vermedik. Zalimin elinden tutup mazluma zulmetmesine hiçbir zaman yardımcı olmadık. Suriye'de mazlumlara sahip çıktığımız için, Filistin davasında boyun eğmediğimiz için uluslararası bir kampanya ile karşı karşıyayız. Bu kampanya Türkiye'nin Suriye'de bir terör örgütüyle işbirliği yaptığı yalanını yaymaya çalışıyor. Bu kampanyaya Türkiye içinden destek verenler oldu.

TÜRKİYE BU KOMPLOLARI BOZAR: HDP eş başkanı Türkiye'nin DAEŞ'e yardım yaptığını iddia etti. 'Eğer yardım etmedilerse ispat etsinler' dedi. Olmayan şeyi ispat çağrısı dünyanın neresinde vardır. Suriye'deki hiçbir kanda Türkiye'nin bir nebze katkısı olmadığı gibi DAEŞ'e karşı en açık tavrı Türkiye sergilemiştir. Başta HDP eş başkanı olmak üzere özür dilemeye davet ediyorum. Sanal medyadan 'terörist Türkiye' diye kampanya başlatıyorlar. Bütün vatandaşlarımıza sesleniyorum. 6-7 Ekim'de oynanan oyunu zihninizden silmeyin. Şiddet çağrılarına cevap vermeyin. Kimse, 'Türkiye geçiş döneminde, koalisyon hükümetlerinin ne olacağı belli değil, bu puslu havada Türkiye'yi kaosa sürükleyelim' gibi anlayışa girmesin. Millet bütün bu komploları bozacak güce sahiptir."

BİZE ULAŞIN