AK Parti Meclis Başkan adayını açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti'nin Meclis Başkan adayını açıkladı.

AK Parti Meclis Başkan adayını açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti'nin TBMM Başkan adayının Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz olduğunu açıkladı.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

Davutoğlu, "Önümüzdeki günlerde özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesine müteakip, bu sefer koalisyon çalışmaları ile ilgili olarak da faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. En doğru kararı alabilmek, ülkemiz için en hayırlı sonuca ulaşabilmek için bundan sonraki çalışmalarımızı yoğunlaştırarak devam edeceğiz" dedi.

İSMET YILMAZ KİMDİR? TIKLAYIN

"MKYK ve Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasın, bütün vekillerimizin kararı tarafıma bildirildi. Bütün bu kannatleri değerlendirdikten sonra iki arkadaşımızın ismi öne çıktı. Her iki arkadaşımızla da iftar sonrası ayrı ayrı görüştüm. Bütün partmizin sergilediği olgun tavırdan memnunum. Bu hareketimiz siyasetimizin geleceği açısından memnuniyet verici bir şey. Hiç bir tartışma yaşanmadı. En son iki isim üzerinde istişareler yoğunlaştığı için bunları söylüyorum.

İstişareler sonucunda Meclis Başkanlığı konusunu ele aldık. İki arkadaşımın ismi açık bir şekilde öne çıktı. Nabi Avcı ve İsmet Yılmaz. Dün ikisiyle de görüştüm. Kanaat beyan eden tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Meclis Başkan adayımız Sivas Milletvekili adayımız İsmet Yılmaz'dır."

"KILIÇDAROĞLU'NUN YAKLAŞIMINI OLUMLU BULUYORUM"

Kılıçdaroğlu'nun bugün yapmış olduğu açıklamaları son derece olumlu buluyorum. O makamın onurunu korumak hepimizin görevi. Ümit ederim ki sayın Bahçeli'de HDP'de aynı yaklaşımda olur ve bir an önce hükümet kurulur.

KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ

Kimseye kapımızı kapatmadık. Benimle görüşmek isteyen Başbakan olarak bü ülkedeki her bir vatandaşımızın emanetini üstlenmiş biri olarak herkesle görüşürüm.

3 DÖNEM KURALI

3 dönem kuralı Ak Parti'nin kuruluşundan beri olan bir kuraldır. Şuanda bu tartışmalar gündemimizde yok çünkü gündemimiz koalisyon kurmaktır.

BAKANLIKLARIN SAYISININ ARTMASI

Seçim neticeleri böyle olmasaydı ve koalisyon ihtimali doğmasaydı bizim bakanlıkları yeniden yapılandırma gibi bir düşüncemiz vardı. Bakanlıkların icap ederse yeniden yapılandırma konusunu arkadaşlarımızla daha öncede konuşmuştuk. İhtiyaç olursa konuşulur. Bunun koalisyon ile ilgili bir durumu yoktur. İhtiyaç görülürse bunları değerlendiririz.

MECLİS BAŞKANI SEÇİMİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Başkanlık seçiminin ilk iki turu 30 Haziran Salı yapılacak. Eğer bu turlarda başkan seçilemezse 1 Temmuz Çarşamba günü 3. ve 4. tur gerçekleştirilecek.

Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi (367), üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak.

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oyu alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, başkan seçilecek.

BİZE ULAŞIN