Economist'ten başörtülü vekil yorumu: İlk kez laik dinozorlar...

İngiliz Economist dergisi TBMM'deki yemin töreninde yer alan Başörtülü vekiller hakkında çok çarpıcı bir yorumda bulundu.

Economist'ten başörtülü vekil yorumu: İlk kez laik dinozorlar...

İngiliz Economist dergisi, TBMM'nin açılışındaki yemin töreniyle ilgili olarak "dindar Müslüman kadınlar ilk defa 'laik dinozorlar' tarafından rahatsız edilmeden yeminlerini etti" yorumunu yaptı.

PARLAMENTODAKİ KADIN VEKİLLER

Dergi 'Koalisyon Hayali" başlıklı makalesinde Üç Ermeni, iki Yezidi, bir Süryani, bir Roman ve çok sayıda Kürt ile Alevi'nin ve toplam 95 kadının TBMM'ye girmesiyle Türkiye Cumhuriyeti'nin 92 yıllık tarihinde ilk kez bu kadar renkli bir parlamentonun oluştuğunu yazdı.

Makalede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın düşündüğü gibi Anayasayı değiştirmek için son seçimlerde AK Parti'nin yeterli sandalyeye sahip olamadığını ve sadece 18 eksikle 258 milletvekili çıkarabildiğine dikkat çekilerek Türkiye'nin 2002 yılından bu yana ilk kez koalisyon hükümetiyle karşı karşıya olduğu ve koalisyon tartışmalarının devam ettiği vurgulandı.

ÖZGÜRLÜK ORTAMINI ÖVDÜ, BU ORTAMI SAĞLAYAN AK PARTİ'YE "OTORİTER" DEDİ

Economist Meclis'teki bu durumu överken, diğer taraftan da AK Parti'ye vurmayı da ihmal etmedi, kendince AK Parti-CHP koalisyonunun iyi olacağı yorumunda bulundu.

Makalenin başında Meclis'teki başörtülü vekillerin ilk defa "laik dinozorlar" tarafından rahatsız edilmeden yeminlerini ettiğini belirterek bundan övgüyle bahseden Economist, Türkiye'yi bu özgürlük ortamına kavuşturan Erdoğan ve AK Parti için de akıl almaz şekilde "baskıcılıkla ve otoriterlikle" suçladı.

İşte makaledeki o bölüm:

"BAHÇELİ UZLAŞMACI OLABİLEN BİR İSİM"

İlk olarak AKP-MHP koalisyon ortaklığını irdeleyen yazı her iki partinin ideolojik olarak birbirine yakın olduğu belirtilerek şunları yazdı: "Her ne kadar Kürtlerle konuşmayı reddetse de ve eski AK Parti bakanları hakkındaki yolsuzluk dosyalarını tekrar gündeme getireceğini söylese de, MHP'nin deneyimli lideri Devlet Bahçeli uzlaşmacı olabilen bir isim"

Economist, diğer bir olasılığın AKP-CHP koalisyonu olabileceğini belirterek şunları yazdı: "AKP ve laik muhalefet partisi CHP arasında kurulacak 'Büyük koalisyonun' neredeyse kurulduğunu düşünenler de var. Bu seçeneğin savunucuları, 'Büyük koalisyon'la birlikte AK Parti'nin iktidardaki son beş yılında belirginleşen otoriterleşme trendinin, maceracı dış politikanın ve ekonomik zayıflamanın duracağını ifade ediyor."

BİZE ULAŞIN