'Esad-DAEŞ işbirliğini gösteren kanıtlar var'

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, ABD'nin, Esad-DAEŞ işbirliğine dair kanıt olmadığı sözlerine "Elimizde sağlam bilgi, belge var. DAEŞ'in bombalı araçları Türkiye'den geçmedi" yanıtı verdi

'Esad-DAEŞ işbirliğini gösteren kanıtlar var'
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Esad rejimi ile DAEŞ arasında işbirliği olduğuna dair kanıt olmadığı yönündeki açıklamalarını yalanladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç dün haftalık olağan basın toplantısında Suriye'de yaşananlara ilişkin iddialara açıklık getirdi. Bilgiç, şunları söyledi:

* GÖRÜNTÜLER VAR: (Bomba yüklü araçların Türkiye'den Suriye'ye geçtiğine ilişkin) DAEŞ terör örgütü mensuplarının Türkiye üzerinden Kobani'ye geçtiği iddiası yalan. Urfa Valiliği'mizin yaptığı açılama bunların Cerablus üzerinden Kobani'ye geçtikleri yönünde. Elimizdeki görüntüleri en kısa zamanda kamuoyuyla paylaşılacağız. Bu iddiaların hiçbirisi gerçekleri yansıtmıyor.

* KANIT VAR: Yeni ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby Esad rejimi ile DAEŞ'in işbirliği yaptıklarına dair bir kanıt olmadığını ifade etmiş. Biz de bunun tam tersini söylüyoruz. Buna ilişkin elimizde bilgi belge var. Haziran ayında Marie Harf, Esad rejiminin DAEŞ'in ilerlemesine destek verdiği, güçlenmesinin rejim tarafından sağlandığı, Esad'ın DAEŞ'i kendi amaçları doğrultusunda kuvvetlendirmenin yollarını aradığını ifade etmişti. Böyle bir söylem değişikliğini anlamakta zorluk çekiyorum. Ama bizim bilgimiz belgemiz sağlam. Rejimin DAEŞ ile işbirliği yaptığı ve desteklediği bütün uluslararası kamuoyu ve camia tarafından biliniyor.


YARALI SAYISI 135'E YÜKSELDİ
Şanlıurfa Valiliği'nden yapılan açıklamada, Kobani'deki bombalı saldırıda yaralanarak Türkiye'ye getirilenlerin sayısının 135'e yükseldiği açıklandı.

BİZE ULAŞIN