Dink dosyasında Paralel'i gizledi

Dink cinayeti soruşturmasında ifade veren Hacı Ali Hamurcu: Savcı Muammer Akkaş polis şefi Ramazan Akyürek'i kurtarmak için bana, Akyürek lehine ifade verdirdi

Dink dosyasında Paralel'i gizledi
HSYK tarafından meslekten ihraç edilen, 25 Aralık darbe girişiminin mimarı savcı Muammer Akkaş'ın, baktığı Hrant Dink cinayeti soruşturmasında baş şüphelilerden paralelci polis şefi Ramazan Akyürek'i kurtarmaya çalıştığı öne sürüldü. Dink soruşturmasındaki yeni savcıya ifade veren Hacı Ali Hamurcu, 2012'de Akkaş'ın kendisine "Ramazan Akyürek bu vatana yararlı bir insandır, bu kişinin kurtarılması gerekiyor" diyerek Akyürek lehine ifade verdirdiğini anlattı.

'HÜKÜMET DÜŞECEK'
2010'da Ergenekon'un talimatıyla Mason üstatlarına suikast planladığını söyleyerek gündeme gelen, sonrasında iftiradan yargılanan Hacı Ali Hamurcu'nun Dink cinayeti soruşturmasının şu anki savcısı Gökalp Kökçü'ye verdiği ifade şok etkisi yarattı. Hamurcu ifadesinde, tutukluyken eski özel yetkili savcı Akkaş'ın, Dink soruşturmasını yürüttüğü dönemde kendisini 3 kez ifadeye çağırdığını anlattı. Akkaş'ın 14 Mart 2012'de zorla ifadesini aldığını savunan Hamurcu savcı Akkaş'ın, kendisinden avukatlar Fuat Turgut, Yaşar Ağsu ve Kemal Kerinçsiz'i suçlamasını istediğini anlatarak, "Yaşar Ağsu bütün cinayetlerin hepsini biliyor, bize ihanet etti, hizmet hareketini sattı" dediğini öne sürdü. Akkaş'ın "Ramazan Akyürek bu vatana yararlı bir insandır. Kurtarılması gerekiyor" dediğini de aktaran Hamurcu şunları söyledi: "Bana ayrıca Ali Fuat Yılmazer ile Mutlu ve Yurt isimli soyadını söylemediği birisinden bahsetti. Bu kişilerin bana daha sonra yardımcı olabileceklerini söyledi. Hatta Yurt isimli şahısla ilgili olarak 'O biraz dik başlı, bizi takmıyor' gibi şeyler de söylemişti." Hacı Ali Hamurcu, 14 Mart 2012'de verdiği ifade içeriğinde geçen bütün konuları Akkaş'ın yazdırdığını vurgulayarak, "Bana 'İtirafçılıktan yararlanacaksın, hayatın kurtulacak. Zaten 2 yıla kadar hükümet de yıkılacak, sen de sıfırdan bir hayata başlarsın' dedi. Ben cezaevinden tahliye olma imkânımın olmaması nedeniyle Akkaş'ın kendi söyleyerek yazdırdığı ifade tutanağını imzaladım" dedi.
BİZE ULAŞIN