Erdoğan iftar sonrası konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ensar Vakfı iftarında önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan iftar sonrası konuştu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milli iradenin üstünlüğünü tesis ve tahkim ettiklerini belirterek, "Sadece kamuda değil, özel sektörde yaşanan adaletsizlikleri giderdik. 28 Şubat döneminde inancından dolayı, daha önce sosyal statüsünden dolayı dışlanan, ezilen, horlanan, ayrımcılığa tabi tutulan girişimcilerimizi hak ettikleri konuma çıkardık" dedi.

Ensar Vakfı'nca İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1453 Topkapı Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen iftar programında konuşan Erdoğan, 1979 yılından bugüne kadar vakfın yürüttüğü hizmetlerde emeği geçen herkese şükranlarını sundu.

Bilhassa ülkede bir imam hatip nesli yetişmesi için vakfın çatısı altında gösterilen gayretlerin en yakın şahitlerinden biri olduğunu anlatan Erdoğan, "Dini öğrenen ve yaşayan nesiller yetiştirme yolunda sürdürülen bu hizmetin, ilanihaye devam etmesini canı gönülden temenni ediyorum" dedi.

Vakıfların ve derneklerin en güçlü sivil toplum örgütleri olarak ülkenin her köşesinde, milletin her kesimine çok önemli, hayırlı hizmetler verdiğini dile getiren Erdoğan, kendisinin her ramazanda olduğu gibi, bu ramazanda da mümkün olduğu kadar bu kurumların iftarlarına katıldığını, dostlarla hasret giderdiğini söyledi.

Erdoğan, bilhassa vakıf geleneğinin Selçuklu ve Osmanlı'dan beri çok önemli sosyal dayanışma ve yardımlaşma kurumları olarak kardeşliğin en kuvvetli bağını oluşturduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bugün Amerika başta olmak üzere, dünyanın pek çok ülkesindeki vakıf sistemi bizim tarihimizdeki bu uygulamadan esinlenerek tesis edilmiş ve geliştirilmiştir. Milletin ihtiyaç duyduğu ama devletin yerine getirmediği veya yerine getiremediği hizmetleri ifa eden vakıflarımız bugün de aynı şekilde çalışmalarını sürdürüyorlar. Zaten ağır işleyen, hantal bir yapıya sahip devlet mekanizması, hele bir de yanlış zihniyetlerin eline düştüğünde devletle toplum ve birey arasında devasa bir uçurumun ortaya çıkmasına yol açıyor. Bu bakımdan devlet ne kadar güçlü, devleti yönetenler ne kadar makbul olursa olsun vakıflar başta olmak üzere, sivil toplum kuruluşlarının önemi hiçbir zaman azalmayacaktır."

BİZE ULAŞIN