"Meclis'te özlenen tablo oluştu"

Meclis'te özlenen tablo oluştu
Başbakan Ahmet Davutoğlu, önceki gün Meclis Başkanlığı turları çerçevesinde kendisini ziyaret eden TBMM Geçici Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ı, Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen Davutoğlu-Baykal görüşmesinin samimi bir ortamda geçtiği ifade edildi. Görüşmede sadece siyaset değil, aileler de konuşuldu. Davutoğlu, Baykal'a, Baykal da Davutoğlu'na çocuklarını ve torunlarını sordu. Baykal, seçimlerin ardından ortaya çıkan meclis aritmetiğine gönderme yaparak, "Meclis'te özlenen tablo oluştu, inşallah kalıcı olur" ifadesini kullandı. Başbakan Davutoğlu ise Baykal'a, "Açılış konuşmasında sürekli ayakta durdunuz. Çok zarif bir tutumdu" dedi. Bunun üzerine Baykal, "Teşekkür ederim. Yeni ve çok özel bir Meclis, oturarak konuşamazdım" karşılığını verdi. Görüşmenin ardından değerlendirmelerde bulunan Baykal, "Sayın Başbakan çok iyi niyetli ve yapıcı" dedi. Görüşmede Suriye'deki gelişmeleri de konuştuklarını ifade eden Baykal, "kaygılıyız" mesajı verdi. Baykal, Meclis'teki tablonun "uyum tesis etmeye uygun" olduğunun altını çizerken, "Meclis Bakanlığı seçimindeki uzlaşma, Hükümet çalışmalarını olumlu etkiler" dedi.

BAYKAL'DAN MEKTUP VAR

Deniz Baykal, milletvekillerine bir mektup gönderdi. Baykal mektubunda "25. dönemde kuvvetler ayrılığı prensibi daha belirgin bir şekilde kendisini hissettirecektir. TBMM'nin yeni tablo karşısındaki bu görev ve sorumluluklarını hep birlikte yerine getireceğiz" dedi.

'ÇARŞAMBADAN SONRA BAKACAĞIZ'
Deniz Baykal dün eski CHP Antalya İl Başkan Yardımcısı Binali Efe'nin hayatını kaybeden eşi Cemile Efe'nin cenaze törenine katılmak için Antalya'nın Muratpaşa ilçesindeki cemevine gitti. Baykal, Efe ve yakınlarına başsağlığı diledi. Kendisini "Hoş geldiniz Sayın Meclis Başkanım" diyerek karşılayan bir vatandaşa Baykal, "Daha erken, çarşambadan sonra bakacağız" diye cevap verdi.
BİZE ULAŞIN