Çete gibi çalışan Oda’yı Danıştay durduramamış

Türkiye’nin dev projelerini durdurmak için yargıya koşan Mimarlar Odası’nın rant söz konusu olduğunda hukuku nasıl hiçe saydığı belgelendi. Çete gibi çalışan Oda’yı Danıştay da durduramamış.

Çete gibi çalışan Oda’yı Danıştay durduramamış
Türkiye'de millet yararına projeleri durdurmakla adından söz ettiren, ancak İstanbul Şubesi dahi kaçak yapıda hizmet veren TMMOB Mimarlar Odası'nın hukuku da hiçe saydığı belgelendi. Mimarlar Odası'nın çeşitli adlar altında mimarlardan aldığı fahiş ücretleri iptal eden Danıştay kararını hiçe saydığı ortaya çıktı. 450 binden fazla üyesi bulunan ancak, mimarları sicil ve proje onay engeliyle tehdit eden Mimarlar Odası'nın, çeşitli başlıklar altında aldığı ve miktarı trilyonu bulan bütçesini nereye harcadığı tartışma konusu olmuştu.

Danıştay'a dava açtı

STAR'a ulaşan Mimar İbrahim Halil Güneş, 450 bin mimardan sadece biri.. 2006 yılından itibaren Şanlıurfa'da serbest mimarlık yapan İbrahim Halil Güneş, aidatlar dışında kendisinden alınan ücretlerin hukuk dışı olduğunu düşünerek 2011 yılında Danıştay'a suç duyurusunda bulunuyor.. Mimar Güneş, kendilerinden istenen maktu ücretler listesinin iptalini istiyor. Halil Güneş dilekçesinde, nisbi(göreli, izafi) ödemeleri Oda'nın maktu (kesin ve tartışmasız) ödeme olarak kendilerinden talep ettiğini bunun ise hukuka aykırı olduğunu anlatıyor. Mimarlar Odası ise savunmasında çeşitli kalemler adı altında aldıkları ücretlerin nisbi değil maktu (yasal olarak kati ve kesin) ödemeler olduğunu savunur ve Güneş'in açtığı davanın reddini talep eder. Davayı 29 Aralık 2011 tarihinde oy birliği ile karara bağlayan Danıştay 8. Dairesi, Mimarlar Odası'nın Nisbi ödemeleri de Maktu (kesin ve kaçınılmaz) ödemeler olarak aldığını, bunun ise hukuka aykırılık teşkil ettiğine dikkat çekerek, maktu ücretler tablosunun iptaline karar veriyor.

Hukuku by-pass ettiler

Ancak skandallar zinciri bundan sonra da devam eder. Zira 'huhuka saygıdan' dem vuran Mimarlar Odası, Danıştay'ın bu kararına karşı yeni bir yöntem/taktik geliştirir. Danıştay kararını uygulamaz ve mimarlara yeni bir ödeme listesi çıkarır. 28 Şubat 2012 tarihinde Genel Sekreter Necip Mutlu imzasıyla TMMOB Şubelerine gönderilen yazıda tüm şubelere, 16 maddede alacakları ücretleri sıralar. Ayrıca, Mimar İ. Halil Güneş'e de 857.00 lira para cezası keser.

Kaçak Oda'dan ses yok

STAR'ın dün ortaya çıkardığı Mimarlar Odası'nın çatı katındaki kaçak restoranla ilgili Oda'dan ses çıkmadı. Mimarlar Odası'nın Karaköy'deki İstanbul merkez ofisinin iskansız olduğu ve çatı katına yapılan restoranın imara uygun olmadığı ortaya çıkmıştı. İşletme ruhsatının da bulunmadığı restoranla ilgili defalarca Oda arandı, fakat bir geri dönüş alınamadı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na 'kaçak' iftirası ile dava açan Mimarlar Odası'nın kendi binasında yaşanan bu usulsüz durum hakkında nasıl bir çalışma yürüteceği merak konusu. 3 yıldır işletilen restorandan Oda'nın yüklü miktarda kira aldığı biliniyor. Lokal olması gereken yere restoran açması nedeniyle Oda'ya üye mimarlardan da büyük tepki var. Mimarlar Odası telefonlarımıza cevap vermezken dün tüm basına bir basın bildirisi geçtiler. Özür dilemek yerine bu sefer haber yapan gazeteler hedef gösterildi. Açıklamada, 3.Köprü, 3. Havalimanı, Kanal İstanbul, Termik ve Nükleer Santraller, HES'ler ile kentsel dönüşüm kararları ve Saray'a karşı mücadele edileceği belirtildi.

2013'TE YÜRÜRLÜĞE GİREN 57. MADDEYİ TAKAN YOK


Aslında herşeyi kökünden halleden bir belge. Tip İmar Yönetmeliğinin 57. maddesinin ilgili hükmü. 2013 yılında yürürlüğe giren bu yönetmelikle oda onayı, vize, sicil durum belgesi, vb bir çok para karşılığı verdikleri sözde hizmetler artık alınmayacaktı. Ancak bu yönetmeliğe uyan ve Mimarlar Odası'na para vermeyen üyelerine sorusturma, onur kurulu cezaları, meslekten men ve para cezaları vererek sindirmeye başladılar. Bir çok üye başını belaya sokmamak için boyun eğdi. Kimisi mahkemelerin çok uzun sürmesi yüzünden hakkından vazgeçti.Mimarlar isyan etti

Eleştirenlerin kendi projelerini aylarca onaylatamaması nedeniyle mimarlar takma isimlerle internette Mimarlar Odası'nın gerçeklerini yazdı. Mimarlar, eleştirdiklerinde kendilerine iş yaptırmayan Mimarlar Odası'nı Ekşi Sözlük'te örgütlenip foyasını ortaya döktü.

Politikanıza katılıyorum

"Zorunluluktan dolayı üye olmuş mimarlar üzerinden siyaset yapılması. Odaya üye olmak işiyorum, üye olduğum süre için aidat öderim değil mi? Değil işte. Okuldan mezun olduğum tarihten itibaren bütün aidatları toptan istiyorlar. Çünkü çarpık sistem, onlara bunu yapma hakkını veriyor ve benim başka alternatifim yok" (Middlegray)

Ceplerini dolduruyorlar

"Bir mimar olarak hiç bir hayrını göremediğim oda. boyuna kaz niyetine zavallı mimarları yolup kendi ceplerini dolduruyorlar. partilerde, yurt içi ve yurt dışı gezilerde yiyorlar. üstelik bizi de çağırmıyorlar" (Perception)

"Mimarlığın on yılı yurt dışındaydı. kayıt olmadığınız aylarında parasını sizden talep eden kurum, ben bu birliğe neden üye oluyorum, odanın sağladığı haklardan yararlanmak ve güya mimarların haklarını savunan bu birliğe katılmak için. peki bu haklardan yararlanamadığım dönemdeki yani odaya kayıt olmadığım günlerin parasını benden nasıl talep ediyorsun cok merak ediyorum"


Kapansanız kimse üzülmez

"Senelik 250 lira ödeyip üyesi olduğunuz kurum olmasına karşın, bu kuruma üye olduğunuza dair sizden bir a4 belgeye 50 lira isteyen oluşum. Mimarlığın ve mimarların tartışılması gereken meseleleriyle zerre alakaları yok. varsa yoksa dişe tırnağa dokunmayan, tamamen bağnaz politikalar güden eylemler. "

Biz ihtişamlı zannetmiştik

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne arkasına medyayı da alarak iftiralarla saldıran Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, iftar daveti için çıkardığı 6.5 milyon TL'lik faturanın da yalanlanması üzerine skandal bir savunma yaptı. "Masanın da ihtişamlı olmasını bekliyorduk" diye konuştu. Ulusal Kanal'da kendini savunmaya çalışan Karakuş Candan, 6.5 milyon TL diye fotoğrafından teşhis ettiği iftar masası iftirası ortaya çıkınca tahmini laflar etti. Candan, "Masa maliyeti açıklandı diye masa üzerinden algı operasyonuna dönüştürmeye çalışıyor. Biz 1 milyon demişiz. 240 bin değilmiş 4 bin 600 TL imiş. Masa örtüsünün altındaki masanın nasıl bir masa olmasını düşünürsünüz bu kadar şaşalı içinde ahşap bir masa düşünürsünüz maliyeti ona göre açıklarsınız. Onlarca masa var. Bir tanesinin videosunu hazırlamış gösteriyorlar. Neye nasıl inanacağımı bilmiyorum" diye konuştu. Asıl niyetini de ortaya koyan Karakuş, amaçlarının Başkanlık sistemini getirilmemesi için siyaset olduğunu gizlemedi.

Star

BİZE ULAŞIN