İlk iki tur yarın

Meclis Başkanlığı seçiminin ilk iki turunda adayların üye tam sayısının üçte ikisine karşılık gelen 367 oya ihtiyacı var. Üç ve dördüncü tur oylamalar ise 1 Temmuz'da

İlk iki tur yarın
25. Dönem Meclis yeni başkanını seçmeye hazırlanıyor. 7 Haziran seçimlerinde parlamentoya giren 4 siyasi parti AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin Meclis başkan adayları başvurularını yaptı. İlk iki tur yarın yapılacak. Genel Kurul, seçim için yarın Meclis Geçici Başkanı Deniz Baykal başkanlığında toplanacak. Baykal'a, yemin töreninde olduğu gibi en genç altı milletvekili eşlik edecek. Başkanlık için Milli Savunma Bakanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat yarışacak.

GİZLİ OYLA SEÇİLECEK: Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki turda üye tam sayısının üçte iki (367) ve üçüncü turda üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak. Üçüncü turda salt çoğunluk sağlanamazsa, bu turda en çok oy alan iki aday için dördüncü tur oylama yapılacak. Dördüncü turda en fazla oy alan üye Başkan seçilecek. AK Parti'nin 258, CHP'nin 132, MHP ve HDP'nin ise 80'er vekili bulunuyor. İlk iki turda partiler kendi adaylarını destekleyeceklerinden yarın ki seçimlerde bir sonuç alınması beklenmiyor.

HEYECAN BİR SONRAKİ GÜNE KALACAK: Yeni başkanın ertesi gün yani 1 Temmuz Çarşamba günü yapılacak üçüncü veya dördüncü turda seçilmesi bekleniyor.

BAŞKANLIK DİVANI BELİRLENECEK: TBMM Başkanı'nın seçilmesinin ardından Danışma Kurulu toplanarak, Başkanlık Divanı dağılımını ele alacak. Meclis başkanlığı seçimi öncesinde ise AK Parti, CHP, MHP ve HDP'nin gruplarını toplayarak Meclis Başkanlık Divanı üyelerini belirlemeleri bekleniyor. Meclis Başkanlık Divanı üyeleri 8 AK Parti, 4 CHP, 3 MHP ve 3 HDP'li üyeden oluşacak. Başkanlık Divanı'nın da oluşmasının ardından hükümet kurmak için 45 günlük yasal süreç başlayacak.

GEÇİCİ BAŞKAN BAYKAL OY KULANACAK MI?

TBMM Başkanlığı seçiminde ilginç bir durum yaşanacak. Geçici Başkan olarak, bileşimi yönetecek olan Deniz Baykal'ın seçimlerde oy kullanıp kullanmayacağı tartışılıyor. TBMM İçtüzüğü uyarınca Baykal'ın Geçici Başkan olarak birleşimi yönetmesinde engel bulunmuyor. Meclis'te 1996 yılında da benzer bir durum yaşandı. TBMM Başkanlığı'na aday olan Süleyman Arif Emre "en yaşlı üye" sıfatıyla birleşimi yönetti. Ancak Emre, seçimde oy kullanmadı. İçtüzüğe göre Genel Kurul'a başkanlık eden Meclis Başkan veya Başkanvekili'nin asıl konu görüşülürken ve oylanırken hiçbir surette görüşünü açıklayamayacağı ve oy kullanayacağını öngörüyor. Meclis Başkanları ya da oturumu yöneten başkanvekileri ancak oturuma başkanlık yapmadıkları zaman oy kullanabiliyor. Tartışılan bir diğer konu ise Geçici Başkan Baykal'ın vekaleti "ikinci en yaşlı üye" sıfatıyla AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Seyit Eyyüpoğlu'na vekalet vermesi halinde seçimde oy kullanıp kullanmayacağı, ayrıca Geçici Başkan'ın TBMM Başkanı'nın kısıtlamalarına tabi olup olmadığı. Meclis hukukçuları da konuya açıklık kazandırmak için çalışma yapıyor.

SEÇİM ÖNCESİ SON TURLAR

AK Parti'nin adayı Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile CHP'nin adayı Antalya milletvekili Deniz Baykal destek turlarını tamamladı. MHP'nin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP'nin adayı Dengir Mir Mehmet Fırat ise destek turlarına bugün çıkacak. HDP'nin ve MHP'nin adayları birbirlerinden randevu almazken her iki aday da sadece AK Parti ve CHP genel başkanlarıyla görüşecek. Bu kapsamda İhsanaoğlu ve Fırat bugün Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret edecek.
BİZE ULAŞIN