Cumhurbaşkanlığı'ndan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye, Doğu Türkistan, İŞİD, PYD ve iç politikaya ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gündeme ilşkin değerliedirmelerde bulundu.

Kalın'ın konuşmasından satır başları;

Suriye konusunda uçuşa yasak bölge oluşturulması tavrımız aynen devam etmektedir. Bu konuyu uluslararası kurum kuruluş ve müttefiklerimiz ile istişare yapmaya devam etmekteyiz. BM, AB ve NATO ile istişare yapılıp görüşlerimiz aktarılmıştır sınırda yaşananların sadece Türkiye'nin meselesi olmadığı söylenmiştir.

ÇİN'E DOĞU TÜRKİSTAN UYARISI

İyi ilşkiler içinde olduğumuz Çin'in Doğu Türkistan ile ilgili çıkan haberler konusunda rahatsızlık duyduğumuzu bir kez daha açıklamak isterim.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan bir takım hadiselerle ilgili bize ulaşan bilgiler çerçevesinde, ramazan ayı münasebetiyle bir takım kısıtlamalara gidildiği, oruç tutanların cezalandırıldığı şeklinde bir takım haberlerin geldiği malumdur. Bu çerçevede, bu sabah itibariyle, Dışişleri Bakanlığımız, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ankara'daki büyükelçisini, Dışişleri Bakanlığı'na davet ederek, bu konudaki endişelerimizi kendilerine iletmiştir.

ERDOĞAN CAMİ AÇILIŞI YAPACAK

Cuma günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin içinde bulunan caminin açılışı yapılacak. Millete açık olacak olan caminin açılışını Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yapacaktır.

Cumhurbaşkanlığı için ortaya atılan iddiaların hepsi yalan ve boş çıktı. Umarız bundan sonra çocukça açıklamalar yaparak kendilerini milletin önünde küçük düşürmezler.

Koalisyon uçakları uçuşa geçmeden önce askeri kaynaklarımızla bilgi paylaşımı yapmaktadır.

PYD İLE HİÇBİR TEMASI YOK

PYD ile hiç bir şekilde görüşmedik. Yöneticilerinin tutarsız açıklamaları da bizim için hiçbir şey ifade etmektedir. Kamplara bakıldığında herşey görülmekte. Türkiye'yi itham altında bırakan kampanyaları şiddetle kınadığımızı ifade etmek isterim. bu kampanyayı yürütenler ateşle oynadığını bilmeleri gerekir.

Sınır güvenliği için tek taraflı hareket halinde uluslararası hukuku nasıl ikna edilecek?

Atacağımız her adım uluslararası hukukun bize sağladığı haklar ölçütünde olacaktır.

TAMAMMEN SPEKÜLASYON

Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı seçilmeden hükümeti kurma görevi verme gibi bir niyetim yok demişti. Meclis Başkanı seçildikten sonra başkanlık divanı oluşturulma süreci var. başkanlık divanının kurulmasını mı bekleyecek?

Basında da spekülasyonlar yapıldı. Bu konuda, insan bazen bu tür haberlerin nasıl yapıldığını merak ediyor. Tamamen spekülasyonlara dayalı belki de yönlendirme amaçlı bilemiyoruz, bu tür haberler yapılınca biz gerçekten üzülüyoruz. Sayın cumhurbaşkanımızın, meclis başkanı seçilmeden önce hükümet kurma görevi verme gibi niyeti olmadığını açıkladı. Divan başkanlığı kurulacak bu önümüzdeki süreç içinde, cumhurbaşkanımız hükümeti kurma görevini parti genel başkanına, bir milletvekili olarak geçiyor biliyorsunuz, bu görevi verecek. Kendisinin de ifade ettiği gibi anayasanın çizdiği çerçevede bütün süreç takip edilecek. Cumhurbaşkanı olarak cumhurbaşkanımızın görev, 45 günlük süreci yönetmesi olacak.


TANPON DEĞİL GÜVENLİ BÖLGE

Hiç bir zaman tanpon bölge demedik. Uçuşa yasak bölge, güvenli bölge dedik. Ne kadar haklı olduğumuz da her geçen gün anlaşılıyor.

Egemen Bağış'ın Cumhurbaşkanlığı'na danışman olarak atanacağı haberleri gerçeği yansıtmamaktadır.

YUNANİSTAN'DAN KREDİ TALEBİ YOK

Yunanistan'a kredi verilmesi ile ilgili talep gelmiş değil. İmkanlar dahilinde komşumuz için elimizden geleni yapmaya hazırız.

BİZE ULAŞIN