Davutoğlu: O zihniyetten kurtulsun bize öyle gelsin

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Davutoğlu toplantıda 3 partiye de ayrı ayrı mesajını iletti.

Davutoğlu: O zihniyetten kurtulsun bize öyle gelsin

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Bütün milletvekillerimizi seçimde gösterdikleri gayret, milletimizden aldıkları temsil emaneti dolayısıyla tebrik ediyorum.

Yüce milletimizi de çok çetin şartları altında yüksek bir katılımla gerçekleştirdiği demokratik seçimden dolayı tebrik ediyorum.

VEKİLLERMİZİ PARMAK KALDIRMA MAKİNESİ DEĞİLDİR

Hiçbir milletvekilimiz parmak kaldırma makinesi değildir ve hiçbir zaman olmayacaktır.

AK Parti'nin sicili hep temiz olmuştur, hep temiz olacaktır.

3 Kasım 2002 seçimleri Türkiye'nin dönüm noktasıydı.

SİYASETİ NORMALLEŞTİRDİK

Bir siyasi hareket kurulduktan bir yıl sonra iktidar görevi aldı. 10 Kasım'da aynı bu kürsüden, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti kadrolarına hitap etti. İşte o gün değişimin başladığı gündü. Ama önümüzde önemli meseleler vardı. Bir parti iktidara gelmiş ama, Genel Başkanı Meclis'te değildi. Kıbrıs süreci, AB süreci gibi çok kritik süreçler vardı. Ama AK Parti kadroları bu meseleleri birer birer aştı. Muhtar bile olamaz dedikleri genel başkanını bu kürsüye Mart 2003'te Başbakan olarak çıkardı. Şiddete başvurmadan, hiçbir protesto yapmadan, gayri meşru eylem içinde olmadan siyaseti normalleştirdik. Dünya, Türkiye ne yapacak diye merak ederken, bu iktidar çöker dedikleri dönemde, Irak savaşını, AB sürecini Kıbrıs müzakerelerini başarıyla yönettik. Kıbrıs meselesinde tabuları yıktık. AB sürecini doğru sürece oturttuk. Biz her zaman gereğini yaptık, yapmaya devam edeceğiz.

Ülkemizin çıkarı neyi gerektiriyorsa hemen yaparız.

Erdemli davranış öfkeyi değil muhabbeti egemen kılar.

Etrafımızda bir ateş çemberi var. Ülkemizi gül bahçesi gibi tutmaya kararlıyız.

AK Parti'nin iktidar olduğu hiçbir dönemde terör ve şiddetli iş birliği olmamıştı ve olmayacaktır.

AK Parti seçimde en yakın rakibine yüzde 16 fark attı.

Siyaset gerektiğinde risk alabilenlerin işidir.

Bizim dönemimizde bu millet her zaman tarihin öznesi oldu ve olmaya devam edecektir.

Biz olayla şekillenirken açık yüreklilikle konuşuruz, tartışırız ve en doğru kararı alırız.

AK Parti'nin iktidar olduğu hiçbir dakikada terörle işbirliği olmamıştır ve olmayacaktır.

Millet amirdir biz memuruz. Biz milletin dediğini yapmak için buradayız.

Millet koalisyon dedi biz de kimseye kapımızı kapatmayız.

Bize oy vermeyen seçmenleri rencide edecek söylemlerde hiçbir zaman bulunmadık.

BU ZİHNİYETTEN KURTULSUN ÖYLE GELSİN

Ama diğer partilere bakalım. Eleştirmek kastıyla söylemiyorum. Milletimizi şahit kılmak için söylüyorum. CHP, günlerdir başka partilerin ne yapması gerektiğini incelemekle meşgul. Kendilerinin yüzde 25 aldığı gerçeğini unutup, yüzde 41'in hiçe sayıldığı bir koalisyon nasıl oluştururuz ile meşgul. Yüzde 60'lık bir blok açıklaması…

Blok ne demek? Yüzde 60'lık blok demek, karşıda da yüzde 40'lık blok var demek kutuplaştırıcı dilin en ağırı değil mi? Çünkü onların meselesi AK Parti ile ilgili. Bütün formülleri Kılıçdaroğlu ortaya koyuyor kendince. Yüzde 60 nereden çıkıyor? Parlamento dışındaki partilerin oylarını da oraya koyuyor, bizden de yüzde biri kendi tarafına alıyor. Bunlarla blok yapıyor. Gelin buradan Kılıçdaroğlu'na, bu kutuplaştırıcı dili zihninden gönlünden çıkarsın da ondan sonra bizimle konuşsun, ya da biz geldiğimizde ona göre bizimle konuşsun. Biz Mevlana'nın felsefesiyle gel diyerek yola çıktık.

RETÇİ BİR TAVIR

MHP. Daha ilk geceden tam bir öfkeyle, bütün diğer partilere yönelik bir dil. Arkasından o günden bugüne retçi bir tavır. Siyaset ret etme sanatı değildir. En doğru kabulü, milletin kabulüne dönüştürme sanatıdır. Yeni tabloyu okumadığınız her dönemde yaptığınız her hata ile bir sonraki siyasi döneminizi daraltırsınız. İşte koalisyon görüşmeleri öncesinde, MHP ile bir değerlendirme yaparak, muhasebeci bir tutum, ülke geleceğiyle ilgili kritik ortamda, gelecekle ilgili atılması gereken adımları ele alacak bir tutum benimsemesini tavsiye ediyoruz.

TERÖRE AÇIK TAVIR SERGİLEMEK ZORUNDA

HDP. Baktığınızda seçim kampanyasında dillerinden, Batı'da barış, Doğu'da şiddet söylemi çıktı. Şimdi işte sınama vaktidir. Bu ülkenin siyasetinde yer edineceklerse, önce her türlü teröre açık tavır sergilemek zorunda. HDP'den beklediğimiz, milletin beklediği barış sözcüklerine kanarak onlara oy verenlerin beklediği öncelikli tutum, PKK terörüne karşı nerede durdukları tutumudur. Ama milleti bir kez aldatırsınız, iki kez belki aldatabilirsiniz ama daima aldatamaz. Ya şiddet ya demokrasi, ya terör ya barış. İkisi bir arada olmaz.

'YARABBİ' DEDİM, BU NE GÜZEL BİR TOPLULUK

En büyük onayı almış iki arkadaşımızı davet ettim, sayın Nabi Avcı ve sayın İsmet Yılmaz. Önce her biriyle ayrı ayrı konuştum. İkisi de diğer arkadaşım bu göreve daha layıktır. Yarabbi dedim bu ne güzel bir topluluk. Bu toplulukla tarihe ebediyete yürünür. Şunu da ifade edeyim. İsmi geçen bir çok arkadaşımız oldu. ama emin olun yine gururla söylüyorum, o arkadaşlarımıza da teşekkür ederek söylüyorum, bana gelip de kendini göstermesi için kulis yapması konuşması söz konusu olmadı. Ben biliyordum isimleri geçen çok sayıda arkadaşımız da bunu hak ediyordu. Ama ne bir kulis, ne bir hizipleşme oldu. işte AK Parti grubunun erdemli davranışı budur, erdem buradadır.

MECLİS BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

Sayın İsmet Yılmaz'ı aday gösterirken bütün değerlendirmeleri ele aldık.

Bir takım haberler çıkıyor medyada, AK Parti başka bir adayı destekleyecek diye. Böyle bir şey kesinlikle yok. Biz seçimlerin sonuna kadar tüm gücümüzle İsmet Yılmaz'ın arkasında olacağız.

CUMHURBAŞKANIMIZ O İŞİN PARÇASI DEĞİL

İnşallah Meclis Başkanı seçildikten sonra cumhurbaşkanımızdan görevi alacağız. Burada nasıl Meclis Başkanlığı koalisyon ile irtibatlı değilse, Cumhurbaşkanlığı makamı da koalisyon görüşmelerinin parçası değildir olmayacaktır. Cumhurbaşkanlığı makamını rencide edecek hiçbir müzakerenin içinde olmayız. Bunu da erdemli davranışın, 17 Mayıs 2001'de bu hareketi erdemlilier hareketi olarak başlatan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a saygımızın bir gereğidir.

YUNANİSTAN'IN DURUMU

Türkiye Yunanistan'ın her türlü ekonomik isteğine açık olacaktır. Yunanistan'ın ekonomik krizi aşabilmesi için ne gerekiyorsa yaparız.

SINIRDAKİ OLAYLAR

Türkiye kendi sınırlarını koruyacak askeri kapasiteye sahiptir.

Bizim adımızı hiçbir terör örgütü ile yan yana yazılamaz ve yazılmayacak. Biz her türlü terör örgütüne karşıyız.

Komşu Suriye halkından yardım isteyen herkese gereken yardımı yaparız. Kobani'den gelen 197 bin kişiye etnik kimlik sormadık.

Ne oldu bittiye izin veririz ne de Türkiye'yi maceraya sürükleriz. Her türlü senaryoya hazırız.

AYRINTILAR GELİYOR...

BİZE ULAŞIN