'Azınlık hükümeti çare olmaz'

'Azınlık hükümeti çare olmaz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 Haziran seçimleri sonrası ortaya çıkan tabloda, azınlık hükümetinin Türkiye'nin sıkıntılarına çare olmadığını söyledi. Erdoğan, Türk siyasi hayatının bir dönemine yön veren, eski başbakanlar Mesut Yılmaz ve Yıldırım Akbulut ile eski Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan gibi isimlerin de aralarında yer aldığı 400'e yakın eski milletvekili ve bakanla Beştepe'deki iftarda bir araya geldi. Eski Başbakan Tansu Çiller'in ise yurtdışında olması nedeniyle katılamadığı öğrenilen iftarda, Erdoğan şu mesajları verdi:

İFTARDAN KARELER- TIKLAYIN


ÜÇ DÖNEM TEŞEKKÜRÜ: Kurucusu olduğum partinin 3 dönem kuralı nedeniyle geçmişte başarısını bildiğim arkadaşlarım bugün Meclis dışında kaldı. Ben bu durumun hayırlı sonuçlara vesile olacağına inanıyorum. Hangi sebeple olursa olsun bugün Meclis'te yer alamayan tüm arkadaşların her birine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Gerek 3 dönem kuralı nedeniyle, gerekse başka sebeplerle bu dönem Meclis'te yer almayan arkadaşlarım için bu sürecin bir nefeslenme, bir yenilenme fırsatı olduğuna inanıyorum.


SİYASİ PARTİLER İMTİHANDA: 3 Kasım 2002 seçimlerinin ardından başlayan tek parti iktidarları dönemi, 7 Haziran'da sona erdi. Her seçim gibi bu seçim de milletimizin takdir ettiği şekilde şekillendi. Esasen siyasetin imkanları ve kabiliyetleri böyle dönemlerde çok daha fazla önem kazanır. Zor şartlar altında millete hizmet mücadelesini sürdürmek de takdir edilmesi gereken bir durumdur. Bugün Meclis'te temsil edilen siyasi partilerimiz işte böyle bir imtihanla karşı karşıyadır. Bu imtihanı başarıyla verenlerin önümüzdeki dönemde milletimizden hak ettiği mükafatı alacaklarına inanıyorum. Bu süreçte kendi siyasi ve kişisel hesaplarını ülkenin ve milletin ihtiyaçlarının önüne koyanlar da hiç şüphesiz milletimizden gerekli karşılığı göreceklerdir. Bir azınlık hükümetinin Türkiye'nin sıkıntılarına çare olamayacağı kanaatindeyim.

MİLLET BUNUN İÇİN GÖREVE GETİRDİ: Millet bizi bu makama, işte böyle günlerde ülkeyi sağ salim bir şekilde güvenli limanlara ulaştırmamamız için getirdi. Türkiye'nin bu dönemi ya yeni hükümeti kurarak ya da kurulmaması halinde seçime giderek, ama en sıkıntısız, en hasarsız şekilde geçirmesini sağlayacağız.

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ: Meclis Başkanlığımız için birinci tur seçimleri yapıldı. Beklenen neticeler ortaya çıktı. Yarın (bugün) temennimiz o ki hayırlısı ile inşallah Meclis Başkanımız belirlenmiş olacak. Daha sonraki süreçte bizler de üzerimize düşen görevi yapacağız. Türkiye'nin önümüzdeki döneminin mimarisini sizlerle beraber, gönül birliği, fikir birliği içinde oluşturmak arzusundayım.

İYİ FOTOĞRAFLAR DEĞİL: Türkiye; Suriye, Irak, Ukrayna'daki gelişmelerden doğrudan ve çok derin bir şekilde etkileniyor. Küresel ekonomik krizin komşumuz Yunanistan başta olmak üzere çeşitli ülkelerdeki olumsuz etkilerini hep birlikte takip ediyoruz. Seçim döneminde şahit olduğumuz hadiselerin vahametinin farkındayız. Tüm bunlar Türkiye için iyi fotoğraflar değildir. Kapımıza dayanan sıkıntıların aşılmasında hepimize düşen görevler var. Bilhassa eski milletvekillerimizin tecrübesini değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bunun için bazı arkadaşlarımızla doğrudan Cumhurbaşkanlığı'nda mesai yapıyoruz, yapacağız.
BİZE ULAŞIN