Mühimmat deposu

PKK'nın gençlik yapılanmasına yönelik son 6 ayda Diyarbakır'da 12 bin mermi, 75 patlayıcı ve yüzlerce silah ele geçirildi. 259 kişi de tutuklandı

Mühimmat deposu
Emniyetin ocak ayından itibaren terör örgütünün gençlik yapılanmasına yönelik düzenlediği operasyonlarda örgüt üyelerinin toplumsal olaylar başta olmak üzere güvenlik güçlerine yönelik saldırılarda kullanmayı planladığı ve kırsaldan kente getirildiği belirlenen silahlar hücre evleri, araçlar ve şehir merkezinin dışında bulunan sığınaklarda ele geçirildi. Güvenlik güçleri tarafından geçen 6 ayda düzenlenen baskınlarla toplam 565 kilogram amonyum nitrat ele geçirildi. Ayrıca 1'i askeri tip el bombası olmak üzere, 75 boru tipi el yapımı patlayıcı, 29 Molotof kokteyli ile 230 havai fişek yakalandı. Zulalardan ise 34 uzun namlulu silah, 168 av tüfeği, 598 tabanca ve gerçeğe dönüştürülmüş 47 kurusıkı tabanca, 12 bin 421 mermi bulundu. Şüpheli bin 196 kişiden 259'u tutuklandı. Tutuklananların çoğunun terör suçundan kaydı olduğu tespit edildi.

MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ
Öte yandan 7 Haziran Genel Seçimleri öncesi Diyarbakır'da 4 kişinin öldüğü HDP mitingine yönelik saldırıyla ilgili de müfettişler görevlendirildi. İçişleri Bakanlığınca bölgeye gönderilen müfettişlerin bombalı saldırının yaşandığı mitingde görev alan polislerin ihmalinin olup olmadığını araştırdığı kaydedildi. Müfettişlerin miting öncesi, ve sonrasıyla ilgili güvenlik zafiyetine ilişkin rapor hazırlayacağı ve sorumluluğu bulunanlar hakkında soruşturma talebinde bulunacağı belirtildi.
BİZE ULAŞIN