Taner Yıldız: Ön şart enflasyonu var

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, partisinin koalisyon kurma çalışmalarıyla ilgili konuştu. Yıldız, Türkiye gibi çevresinde savaş olan ülkelerde “güçlü hükümete” ihtiyaç olduğunu savundu.

Taner Yıldız: Ön şart enflasyonu var
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Kayseri İl BaşkanlığıTemmuz Ayı Danışma Meclisi Toplantısında konuştu.

Seçim sonuçları ve koalisyon çalışmalarını değerlendiren yıldız şunları söyledi:

"Milletimiz bizden hükümet olmamızı istiyor. Biri yüzde 13-14 oy aldığını söylüyor. Ak Parti'nin kendisinden sonra gelen partiyle arasındaki fark 7 milyon. Biz temsil ettiğimizi yaklaşık 20 milyon milletimiz için buradayız. Ortada ön şart enflasyonu var. Bu sürece itina gösterilmesine borçlu olan yalnızca Ak Parti değildir. İlkelerimiz var. Bu kırmızı çizgi olarak görünmemelidir."

BUNA HDP'LİLER BİLE GÜLER

"Koalisyon kurmada MHP ve CHP ile görüşüyoruz. Yüzde 60 blok dendi. Nasıl yapılmayacağını tarif edin o zaman. Milli savunma bakanlığını HDP alsa, millet buna ne der. Milli Savunma bakanlığı ile o PKK'yı yan yana getirmeye HDP'liler bile güler. Sistem işliyor. Piyasada bunun rahatlığı var. Nasıl olsa Ak Parti vatandaşı bir kenara bırakmaz. Bütün vatandaşlara hizmet götürmek zorundayız. Suriye'deki kan gölüne buraya gelen misafirleri göndermeye çalışan zihniyet, çıktı Yunanistan'a yardım etsin dedi. Şu anda erken seçim olur gayesiyle, git gelleri yönetmeye çalışan partiler boy göstermeye çalıştılar. Doğru yaptığımız kadar güçleniyoruz ve yanlış yaptığımız kadar zayıflıyoruz. Son bir ayda seçimin kazananı Ak Parti'dir."

'BÖYLE ÜLKELERDE GÜÇLÜ HÜKÜMET GEREKİYOR'

"Almanya'daki koalisyon nasıl güzel işliyor. Almanya modelinin koalisyonları örnek gösterilmesini kabul etmiyorum. Yunanistan, İtalya gibi yönetimleri Türkiye'ye benzeyen ülkelerde koalisyonların güçlüğünü görüyoruz. Çevresinde ölüm, barut kokusu, gözyaşı var. Böyle ülkelerin güçlü hükümetleri olması gerekiyor."

Bakan Taner Yıldız daha sonra, Mevlana'nın hocası Seyyid Burhanettin Tırmızi hazretlerinin türbesi önündeki iftar sofrasında orucunu açtı.
BİZE ULAŞIN