Yüzde 41'in hakkını tartışma konusu yapmayız

Başbakan Davutoğlu: Koalisyon görüşmelerinde, milli iradenin yüzde 41'lik bize destek veren kesimin hakkını ve hukukunu tartışma konusu bile yapmayız

Yüzde 41'in hakkını tartışma konusu yapmayız
Milli iradenin 7 Haziran'da ortaya çıkardığı tablonun gereğini yapmak durumunda olduklarını belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, yüzde 41'lik kesimin hakkını, hukukunu tartışma konusu yapmayacaklarını söyledi. Bosna Hersek'ten döndükten sonra Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde Milli İrade Platformu iftarında katılan Davutoğlu özetle şunları söyledi:

TEAMÜLLERİN GEREĞİ OLDU: 7 Haziran'dan bu yana öylesine ilkeli bir tutum tavır sergiledik ki karşımızda yüzde 60'lık bloklardan bahsedenler Meclis Başkanlığı seçimi geldiğinde ortada bloğun veya kutuplaşmanın olmadığı gerçeğiyle karşı karşıya kaldılar.

GÖREVDEN KAÇMAYIZ: Milli irade yüzde 41'lik bir oranla 258 milletvekili ile en yakın partiye yüzde 16'lık bir farkla AK Parti'yi bu ülkenin geleceği sana emanettir mesajı ile görevlendirdi. Biz bu görevden kaçmayız. Milli iradenin gereğini yaparız. Ama herkes de bilmeli ki pazartesi gününden itibaren yapacağım görüşmelerde milli iradenin yüzde 41 oranda destek veren kesimin haklarını ve hukukunu öncelikle tartışma konusu bile yapmayız.

BEREKETLİ GÜNLER: 'Görüşmelere Kadir Gecesi'nin olduğu gün başlayacağız. Bayram öncesinde de ilk turu bitireceğiz. Bunlar bereketli günlerdir. Eğer gönüller açıksa zihinler de açılır, zihinler açılırsa eller de açılır. Ve o eller güzel bir Türkiye için birleşebilir.

SADECE BİZİM KADERİMİZ DEĞİL: Saray Bosna'da bir kez daha hissettim ki Türkiye'nin kaderi yalnızca Türkiye'nin kaderi değildir. Eğer Türkiye dayanağı sarsılırsa, sadece Türkiye değil çevre coğrafyamız da çok daha büyük facialara maruz kalır.
BİZE ULAŞIN