Konya'da DAEŞ operasyonu: 9 gözaltı

Konya Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda DAEŞ'e 'eleman ve lojistik destek' sağladığı iddiasıyla 9 kişi gözaltına alındı.

Konya'da DAEŞ operasyonu: 9 gözaltı
Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre Konya Emniyeti'ndeki Terörle Mücadele Şube ekipleri, yaklaşık 3 ay süren teknik ve fiziki takip ardından operasyon yaptı.Daha önce belirlenen adreslere yapılan operasyonda IŞİD'e 'militan ve lojistik destek sağladıkları' gerekçesiyl 9 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda ise çeşitli çaplarda av tüfeği ve fişek ele geçirildi. İstanbul merkezli 4 ilde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda terör örgütü DAEŞ üyesi oldukları iddiasıyla gözaltına alınan 21 şüpheliden 1'i tutuklandı.
İSTANBUL'DAKİ DAEŞ OPERASYONU

İstanbul'da 10 Temmuz günü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nce düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 21 kişiden 2'si emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Şüphelilerden 19'u, işlemlerinin ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na çıkarıldı. Burada soruşturmayı yürüten savcılığa ifade veren şüphelilerden 14'ü serbest bırakılırken, 5 şüpheli ise tutuklama istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Hakimlik, 4 şüphelinin adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmasına karar verdi. Hakimlik, 1 şüphelinin ise ''Silahlı örgüte üye olma'' suçundan tutuklanmasına hükmetti.

BAŞSAVCILIK ÇALIŞMA BAŞLATTI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden operasyona ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ''çatışma bölgeleri'' ile bağlantılı gruba yönelik başlatılan soruşturma kapsamında, "Suriye'de faaliyet gösteren dini motifli örgütleri ile bağlantılı' olduğu, çatışma bölgelerine eleman temini ve lojistik destek sağladığı, bazıları Suriye'de çatışma bölgelerine gidip gelen kişilerin yakalanması için çalışma başlattığı" belirtildi.

Şüphelilerin yakalanmasına yönelik yapılan çalışmalarda, 10 Temmuz'da 32 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda 21 kişinin yakalandığı anımsatılan açıklamada, adreslerde yapılan aramalarda çatışma bölgelerine gidebileceği değerlendirilen 2'si çocuk 13 yabancı uyruklu kişinin gözaltına alındığı, haklarında yasal işlem yapılan yabancı uyrukluların Yabancı Geri Gönderme Merkezi'ne teslim edildiği bildirildi.
Açıklamada, operasyonda, 1 av tüfeği, bu tüfeğe ait 25 fişek, 1 kuru sıkı tabanca, bu tabancaya ait 68 mermi, çok sayıda kitap, dini motifli örgüt bayrakları, dokümanlar ve dijital malzemeler ele geçirildiği kaydedildi.
BİZE ULAŞIN