Şike davasına sürpriz yeniden yargılama kararı

Şike davasında aldığı 3 yıl 4 ay hapis cezası kesinleşen ve bir süredir de cezaevinde cezasını çeken futbolcu menajeri Özden Aslan hakkında ortaya yeni çıkan delilerin mahkemece değerlendirilmesi üzerine yeniden yargılama kararı verildi. Aslan aynı zamanda tahliye edildi.

Şike davasına sürpriz yeniden yargılama kararı

Şike davasında rüşvet vermek suçundan 3 yıl 4 ay ceza alan ve Yargıtay'ın cezasını onaması ardından bir süredir cezaevinde cezasını dolduran futbolcu menajeri Özden Aslan hakkında ortaya yeni çıkan deliller üzerine yeniden yargılama ve tahliye kararı verildi.

3 YIL 4 AY CEZA ALDI

Özden Aslan 3 Temmuz 2011 günü gerçekleştirilen tarihi şike operasyonunda İzmir'de gözaltına alınmış ve "kamu görevlisine rüşvet vermek" suçlamasıyla sevk edildiği nöbetçi mahkemece tutuklanmıştı. Aslan, hakkında açılan dava ardından TFF Profesyonel Futbolcu Tescil İşleri Müdürü Haldun Şenman'dan" futbolcu temsilciliği" ve "menajerlik sınav"ı soruları rüşvet karşılığı aldığı iddiasıyla kapatılan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay 5. Ceza Dairesi cezayı onadı. Daire, Özden Aslan'ın rüşvet verdiği iddia edilen TFF görevlisi Haldun Şenman'ın aldığı cezayı ise alt sınırdan verilmediği gerekçesiyle orantısız bularak bozdu.

Şike davası eski mahkemenin kapanması ardından verilen bozma ve yeniden yargılama kararlarının değerlendirilmesi için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde geçtiğimiz yıl yeniden başladı. Bu yargılama sırasında dosyası yeniden ele alınan ve yargılamanın genişletilmesi talebi kabul edilen Haldun Şenman'ın avukatlarının talebi üzerine TFF'nin kamu kurumu olup olmadığı konusunda bilirkişi raporu istendi. Bilirkişi de TFF'nin kamu kurumu değil özel hukuk ağırlıklı bir statüye sahip olduğunu belirtti.

BİLİRKİŞİ RAPORU SEYRİ DEĞİŞTİRDİ

Bu rapor üzerine Özden Aslan'ın avukatları "kamu görevlisine rüşvet vermek"ten ceza alan müvekkillerinin durumu ile ilgili ortaya yeni delilleri çıktığını ve yeni bir hukuki durum tespit edildiğini belirterek yeniden yargılama talebinde bulundu. Talep de TFF'nin kamu kurumu olmadığının tespit edildiği için Aslan'a yönelik suçlamanın temelden sarsıldığını, yeni ortaya çıkan delil ve hukuki durum çerçevesinde Aslan'ın durumunun yenilen ele alınması talep etti. Dilekçede infazın durdurulması ve yargılamanın yenilenmesi ile Aslan'ın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan şike davasına dahil edilmesi istendi.

OY BİRLİĞİ İLE

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi yeniden yargılama talebini reddederken dosya itiraz üzerine bir üst mahkeme olan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Bu mahkeme tarafından yapılan değerlendirmede Haldun Şenman'ın durumunda ortaya çıkan yeni delilin Özden Aslan'ın hukuki durumunu etkileyeceğinin de kuşkusuz olduğu, Şenman'ın beraat etmesi durumunda halen aldığı hapis cezasının infazını çeken Özden Aslan'ın haksız yere hapis yatacağı ve telafisi güç zararlara uğrayacağı gerekçe gösterilerek oy birliği ile infazın durdurulması ve yargılamanın yenilenmesine karar verildi. Aksi yöndeki İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi kararının ise kaldırılmasına karar verildi. Özden Aslan cezaevinden salındı.

BİZE ULAŞIN