'Öyle veya böyle silah bırakılacak'

AK Parti'nin koalisyon turunda son durağı HDP ile görüşmesine çözüm süreci damga vurdu. Davutoğlu, "Öyle veya böyle silahsızlanma Türkiye'de gerçekleşecek" dedi

'Öyle veya böyle silah bırakılacak'
Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmelerinin ilk turunda son olarak HDP'yi ziyaret etti. Görüşme sonrası açıklama yapan Davutoğlu şöyle konuştu:

ŞİDDETE KARŞI TAVIR SERGİLEYİN:
Barış esas ise meşru güçler dışında hiç kimse silahlı bir unsur olarak barışı tehdit edici olarak ülke topraklarında barınamaz. Gelin HDP olarak silahlı gruplara karşı silahlanmaya karşı şiddete karşı tavır sergileyin.

SİLAHLI GRUP ÇELİŞKİSİ:
Biz burada müzakere ederken konuşurken demokratik siyaset nezaket içinde konuşurken silahlı grupların Türkiye'nin değişik şehirlerinde dağlarında varlığı bir çelişki teşkil eder. Demirtaş'ın dünkü açıklamalarını da yakından takip ettim dostane şekilde görüşlerimizi ifade ettik.

HDP'YE SORUN:
Hala silahlı grup bulundurmanın mantığı ve anlamı nedir? Bu soruyu biz HDP'lilere soruyoruz. HDP'lilere oy veren vatandaşlarımıza da soruyoruz ve onlara da rica ediyoruz, lütfen oy verdiğiniz HDP'lilere bu soruları daha çok sorun.

200 AYDIN GÜNDEME GETİRMELİ:
(Demirtaş'ın "PKK silah bırakmalıdır" ifadesi) Doğru bir ifadedir. HDP'ye destek veren 200 aydının bu soruyu şimdi gündeme getirmesi lazım. Niye "barış ve demokrasi" derken silaha ihtiyaç hissediliyor?

SİLAHSIZLANMA GERÇEKLEŞECEK:
Biz gerekli tedbirleri almaya kararlıyız. Bu silahsızlanma Türkiye'de gerçekleşecek. Öyle veya böyle gerçekleşecek. Birlikte bunu gerçekleştirelim. Siz çağrıda bulunun ve Türkiye'de bütün silahlar teslim edilsin.ETKİNİZ YOKSA İMRALI'DA NE GÖRÜŞECEKSİNİZ?:
"Biz söyleriz ama onlar dinlemezler". Birincisi, dinleyene kadar söylemeye devam etmeniz lazım. İkincisi, etkiniz yoksa İmralı'da görüşmelere devam etmeniz halinde ortaya çıkacak netice nedir? Etkiniz yoksa, sürece nasıl katkı yapacaksınız, yani hangi yolla katkı yapacaksınız?

POZİSYONLARININ DEĞİŞTİĞİNİ GÖRDÜK:
Bir aylık süreçte HDP'nin pozisyonunun değiştiğini gördük. Görüşmede 'AK Parti'yle her şeyi görüşmeye hazırız' yaklaşımı içinde oldu. Bu yaklaşım içinde olmak doğrudur.

TEMAS İÇİN MUTABIK KALDIK:
Diyelim ki, CHP ile MHP ile görüşmeler sürüyor HDP'nin ne dediğini bilmek, yaklaşımını bilmek önemli. Arkadaşlarımızın temas halinde olmasında fayda mülahaza edildi.

BİZE ULAŞIN