ABD sadece endişeli

ABD Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Mülteciler ve Göç Konularından Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Anne Richard: Göçe zorlananlar için endişeliyiz

ABD sadece endişeli
Suriye'nin kuzeyinde DAEŞ'le mücadele adı altında verdiği hava desteği ile bölgeyi PKK'nın Suriye kolu PYD'nin kontrolüne bırakan ABD'den, örgütün Arap ve Türkmenlere yönelik uyguladığı tehcir politikasına karşı bir kez daha "endişeliyiz" açıklaması geldi. SABAH'a konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Mülteciler ve Göç Konularından Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Anne Richard "Arap ve Türkmenler gibi belirli grupların karşı karşıya kaldığı durumu yakından takip ediyoruz" derken, göçe zorlanan milyonlarca insanın ihtiyaçları konusunda 'endişeli' olduğunu kaydetti.

PYD sistematik etnik temizlik uyguluyor

Suriye'de binlerce sivilin katledilmesine neden olan Esad rejimini işaret ederek, "çözümün diplomatik yollardan sağlanabileceğinin altını çizen Richard, "Bu krizi sona erdirmek için ciddi derecede politik ve diplomatik çabaya ihtiyacımız var" şeklinde konuştu. DAEŞ'le mücadele konusunda geçtiğimiz günlerde ABD'li heyetlerle Ankara'da bir araya gelen Türkiye heyeti, PYD'nin bölgedeki tehcir politikası ve "devletleşme" adımlarına karşı hassasiyetlerini de muhataplarına iletmişti. Ancak ABD'nin tavrı "Kaygıları paylaşıyoruz" ya da "endişeliyiz" benzeri açıklamalardan öteye geçmedi.
BİZE ULAŞIN