Kurtulmuş: Ülkemizin o hale gelmesine müsaade etmeyeceğiz

Kurtulmuş: Ülkemizin o hale gelmesine müsaade etmeyeceğiz

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Suruç'taki terör saldırısına ilişkin, "Akşam saatlerinde bir yurttaşımız daha öldü. Böylece 31 vatandaşımızı kaybetmiş olduk. Hastanelerde 40 yaralı var" dedi.

  • AA
  • Gündem
  • Salı 21.07.2015 00:00
Beraberinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Vali İzzetin Küçük, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay ve ilgili kurum temsilcileriyle, valilikte düzelenen değerlendirme toplantısına katılan Kurtulmuş, daha sonra geçtiği Balıklıgöl Devlet Hastanesi'nde Suruç'taki patlamada tedavi gören yaralıları ziyaret etti.

"BU İŞİ YAPANLAR, YAPTIRANLAR KİMLERSE BUNLARI LANETLİYORUZ"

Kurtulmuş, hastaneden valiliğe dönüşünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Suruç'ta üzücü olay yaşandığını belirtti.

Kurtulmuş, hain saldırıyı düzenleyenlerin masum insanların ölümüne ve bazılarının da sakat kalmasına neden olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Milletçe çok ağır fatura ödediğimiz bir gün. Kim tarafından yapılırsa yapılsın terörün muhatabı insanlıktır. Bugün teröristler, Suruç'ta insanlığı öldürmüştür. Elleri kırılsın, lanetliyoruz. Bu işi yapanlar, yaptıranlar kimlerse bunları lanetliyoruz. Bütün insanlığa karşı yapılmış bir suçtur, bunları millet olarak lanetliyoruz. "

"FARKLILIKLARIMIZI ÖTELEME GÜNÜDÜR"

"78 milyon olarak biraya gelip bütün farklılıklarımızı unutarak terör belasına karşı dimdik ayakta durma vaktidir" diyen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Bugün bu anlamda dayanışma, birlik, farklılıklarımızı öteleme günüdür. Herkesin insanlık ortak şemsiyesi altında birleşmesi bütünleşmesi ve insanlık düşmanlarına karşı yek vücut halinde bulunması gerekir."

"GERÇEKTEN AĞIR VE HÜZÜNLÜ BİR TABLO"

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, olayın ilk anından itibaren bütün kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili görevlilerin titizlikle çalıştığını dile getirdi.

Olay yerinden ilk andan itibaren 104 yaralının hastaneye ulaştırıldığını ifade eden Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"30 tanesi ölmüştü. Akşam saatlerinde bir yurttaşımız daha öldü. Böylece 31 vatandaşımızı kaybetmiş olduk. Hastanelerde 40 yaralı var. Bunların bir kısmı ağır. Gerçekten ağır ve hüzünlü bir tablo. Türkiye'nin dört tarafından gelen insanlar var. Gördüğümüz kişiler arasında Hatay, Kastamonu, Birecik ve Adana'dan gelenler vardı. Bu insanlar, hain saldırının kurbanı olarak hastanedeler."

BİZE ULAŞIN