Yüzde 50 yüzde 50

Yüzde 50 yüzde 50

AK Parti-CHP arasındaki ikinci tur görüşme 1 saat 40 dakika sürdü. CHP'li Haluk Koç'u kabul eden AK Partili Ömer Çelik: Erken seçim ve koalisyon ihtimali yüzde 50 yüzde 50

AK Parti ile CHP koalisyon görüşmelerinde İstikşafi görüşmelere start verdi. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç yol haritası ve yöntemi belirlemek üzere dün bir araya geldi. Görüşme, ilk turda olduğu gibi 1 saat 40 dakika sürdü.

YOL HARİTASI NETLEŞTİ
Çelik, gazetecilerin, "Hükümetin kurulma oranı yüzde 50'ye 50 mi?" sorusuna, "Her zaman öyledir. Koalisyon, hükümet ortaklığında her zaman için son nokta yazılıncaya kadar, hiçbir şeyde anlaşılmamış demektir. Her şeyde anlaşılıncaya kadar, hiçbir şeyde anlaşılmamış demektir. Kurulduğu güne kadar da her şey masadadır" karşılığını verdi. Koç da görüşmeler için "Mutlaka koalisyonla sonuçlanacak değil. İyi niyet tavrı var. Koalisyonla sonuçlanacak anlamı çıkarılmasın. Beraber yol yürünebilecekse önümüzdeki bu heyet alt görüşmelere başlayacak" dedi.

HEYETLERLE SÜRECEK
Koalisyon görüşmeleri, AK Parti ve CHP'nin belirleyeceği heyetlerle sürdürülecek. İki parti bu görüşmelerde koalisyon ilkeleri ve şartlarını ele alacak. Yargı, dış politika başta olmak üzere konu başlıklarına göre yürütülecek görüşmelerde, uzlaşma sağlanamayan, gri alan olarak görülen konular da netleştirilecek. Görüşmelerde son olarak ekonomik konular masaya yatırılacak. Uzlaşılamayan maddeler ise genel başkanların yapacağı görüşmeye bırakılacak. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, MYK ve Bakanlar Kurulu üyeleriyle yapılan toplantıda da, koalisyon hükümeti kurulması için gerçekleştirilen ilk tur görüşmelerin değerlendirildiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN