Beşir Atalay'dan 'parti kapatma' ile ilgili önemli açıklama

AK Parti sözcüsü Beşir Atalay koalisyon görüşmeleri ve parti kapatma hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Beşir Atalay'dan 'parti kapatma' ile ilgili önemli açıklama

Beşir Atalay'ın açıklamalarından satır başları:

Ortak hükümet kurma çalışmalarında yapıcı davrandık. Görüşmeler siyasi ve toplumsal ortamı yumuşattı. CHP ile görüşmeler şu anda gayet verimli gidiyor. İnsani, medeni bir dialog var. Yapıcı tavrımız devam ediyor. CHP ile sahici bir dialog sürüyor.

30 Temmuz saat 11:00'de, yani perşembe günü genişletilmiş il başkanları toplantımız var. Perşembe akşamı saat 18:00'de MKYK toplantımız var. Türkiye'nin gündemi, operasyonlar ve terörle mücadele çalışmaları konuşulacak. Cuma günü yurt içi ve yurt dışında çok kapsamlı terör operasyonları başladı.

Şu an gözaltı sayısı ülke genelinde binin üzerinde. Operasyonlar bütün terör örgütlerini kapsıyor. Suruç'taki vatandaşlarımızın, polislerimizin evlerinde şehit edilmesi dün Malazgirt'te Binbaşımız, bugün Şemdinli'de astsubayımız şehit edildi. Hepsine Allah'tan rahmet diliyorum.

Şu anda yürütülen bu operasyonlarda Türkiye sabrını sonuna kadar kullanmıştır. Türkiye oldukça sabırlı davranmıştır. IŞİD'le ilgili daha önce yapılan mutabakatlar biliniyor. Güvenli Bölge oluşması Türkiye için çok önemlidir.

Bu operasyonların yönetilmesi konusunda da; devletin bütün kurumları eşgüdüm içinde, çok etkili bir çalışma yürütülerek yapılıyor.

Uluslararası iletişim iyi yürütülmüştür. Ayrıca içeride kamuoyu bilgilendirmesi etkili olmuştur. İki siyasi partinin heyetlerini bilgilendirme, dün en üst seviyede gerçekleştirilmiştir.

AK Parti'nin terörle ilgili tutumunu herkes biliyor. Terör örgütleri arasında ayrım yapmadan, terör ve şiddete karşı en sert uygulamaları yaptık.

Bizim politikamız Türkiye'yi normalleştirme idi. Bizim dönemimiz tam bir demokrasi mücadelesidir. Devlet kendisi ile hesaplaştı. Özellikle Kürt vatandaşlarla ilgili geçmişte yapılan yanlış politikalar terörü de besliyordu. Biz bu istismar unsurlarını terörün elinden alma konusunda çok çaba sarfettik. Çok ileri Anayasal düzenlemeler yapıldı. Bir sessiz devrim gibi niteleyebiliriz.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Bizim çözüm sürecinde hedefimiz aslında şu arkadaşlar; terör bitsin, silah bırakılsın. Ana hedef budur. Ama çözüm sürecini HDP, PKK çok istismar etti. Tabi HDP siyaset yaparak, teröre karşı tutum koyarak yardımcı olabilirdi. İyi bir sınav ortaya koymadılar. Biz HDP'nin Meclis'te siyaset yapmasını çok önemli görüyorduk. Ama şiddet ve terörle bu parti arasına bir mesafe koyamadı. Hükümet artık mecburdu, yapmamaları gecikme sayılırdı, çok istismar edildi, çalışmalar ve çözüm süreci. Hükümetimiz de son dönemde yapılanları, iki askerin uykuda şehit edilmesini hiçbir devlet bunları bağışlamaz. Bu sürecek arkadaşlar. Silah bırakılırsa çözüm süreci yine yürür. Daha fazla demokrasiden vazgeçmeyeceğiz.

PARTİ KAPATMA TARTIŞMASI

Biz ilke olarak parti kapatmaya karşıyız. Suçlar kuruma yüklenmesin, kişiler cezalandırılsın. Siyasetle terörü karıştıranlar varsa cezalandırılsın.

Çözüm süreci bitmedi, sonuçları önemlidir. Şu anda yürüyen mekanizma durmuş olabilir, ama bu niyetler ortaya çıktığında terörü ve şiddeti bitirmek için kaldığı yerden devam eder.

Erdoğan: Geri adım söz konusu değil

BİZE ULAŞIN