Oğluna, şehit ağabeyinin adını vermişti

Oğluna, şehit ağabeyinin adını vermişti

PKK'lı teröristlerin ailesinin gözleri önünde şehit ettiği Binbaşı Arslan Kulaksız oğluna, maden şehidi ağabeyinin adını vermişti. Kurulan kalleş tuzakların son kurbanı ise Şemdinli'de başından vurulan Uzman Çavuş Ziya Sarpkaya oldu

  • Gündem
  • Çarşamba 29.07.2015
Yeniden katliamlara başlayan terör örgütü PKK, savunmasız insanları hedef seçiyor. Geçen hafta, Şanlıurfa'da 2 polisi evlerinde uyurken, Diyarbakır'da ise kaza ihbarı yaptıkları trafik polisini pusuya düşürerek şehit eden örgüt, önceki gece de Muş'ta, Malazgirt Garnizon Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız'ı eşi ve kızının gözü önünde katletti. Şemdinli'de ise sivil olarak çarşıya çıkan 27 yaşındaki Uzman Çavuş Ziya Sarpkaya'ya arkadan yaklaşan 2 terörist, başından vurarak şehit etti. Malazgirt Garnizon Komutanı Binbaşı Kulaksız ve Cumhuriyet Savcısı, önceki gün mesainin bitmesinin ardından eşleri ve çocuklarını da alarak, özel araçlarıyla davetli oldukları bir balık çiftliğine gittiler. Burada bir süre kalan Kulaksız, oruçlu olan eşi Sibel Kulaksız'ın iftarını açabilmesi için, lojmanlardaki evlerine gitmek üzere kızı ve eşiyle çiftlikten ayrıldı. Bu sırada PKK'lı teröristler, özel aracını kullandığı için koruması ve şoförü olmayan Kulaksız'ı takibe aldı. Bir süre sonra binbaşının aracını geçen 3 terörist, ilerideki mezarlığın yanında beklemeye başladı. Teröristler, Kulaksız'ın otomobilini uzun namlulu silahlarla çapraz ateşe aldı.

DOKTORLAR HELİKOPTERLE GELDİ

Arslan Kulaksız'ın ağır, eşinin de hafif yaralandığı saldırıda, çiftin otomobilin arkasında oturan kızları ise yara almadan kurtuldu. Kulaksız Malazgirt Devlet Hastanesi'ne kaldırılırken, Vali Vedat Büyükkersoy Muş merkezde görev yapan 2 doktoru hemen askeri helikopterle Malazgirt'e gönderdi. Ancak, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Kulaksız şehit oldu. SABAH'a konuşan Muş Valisi Büyükersoy, "Cumhuriyet savcısı ile birlikte gittiği ziyaretten dönerken teröristler pusu kurdu. Güvenlik güçlerinin operasyonları sürüyor" dedi. Soruşturma kapsamında, 10 kişi gözaltına alındı. Hain saldırıda şehit olan Kulaksız'ın ağabeyi Dursun Kulaksız'ın da 1990'da memleketleri Amasya'nın Merzifon ilçesindeki grizu patlamasında hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Binbaşı Kulaksız, çok sevdiği ağabeyinin adını oğluna vermişti. Bölge halkıyla çok iyi ilişkiler kuran, bilhassa çocuklarla yakından ilgilenip oyuncak dağıtan Arslan Kulaksız'ın şehit düşmesi bölge halkını da üzüntüye boğdu.

ZOR KOŞULLARDA OKUMUŞTU

Binbaşı Kulaksız'ın Amasya'nın Merzifon ilçesine bağlı Ortaova köyüne de ateş düştü. Acı haberi ilk alan ağabeyi emekli polis memuru Hikmet Acar fenalaşınca hastaneye kaldırıldı. Anne Nevriye (83) ve baba Ömer Kulaksız'a (85) oğullarının şehit düştüğü haberi, çok yaşlı oldukları için gece verilmedi. Yaşlı çift, acı haberi dün sabah aldı. Şehidin kuzeni Hamza Acar, "Çok iyi bir insandı. Çok üzgünüz" dedi. İlkokul arkadaşı Salih Ak ise "Çok zor şartlarda okudu ama sağlam bir kişiliği vardı. Sakin ve dürüst bir insandı" dedi.

EŞİ, ASKER SELAMIYLA VEDA ETTİ
Şehit Binbaşı Kulaksız için Muş İl Jandarma Komutanlığı bahçesinde yapılan törene, saldırıda hafif yaralanan eşi Sibel Kulaksız ve kızı İrem Kulaksız katıldı. Kolu sargılı olan Sibel Kulaksız, "Benim aslanım şehit oldu. Peygamber efendimizin yanına gitti. Ruhun şad olsun, gözün arkada kalmasın şehidim. Kanın yerde kalmaz" diyerek gözyaşı döktü. Eşi ve kızının asker selamı verdiği şehidin naaşı, Amasya'nın Merzifon ilçesine bağlı Ortaova köyüne götürüldü. Bu sırada Sibel Kulaksız, "Arslanımı köye arslanlar gibi getirdim" diyerek gözyaşı döktü. Baba evinde helallik alınmasının ardından Dönertaş Camisi'nde düzenlenen törene Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay da katıldı. Şehidin 21 yaşındaki oğlu Dursun Kulaksız törende babasının şapkasını taktı. Binbaşı Kulaksız, Hava Şehitliği'nde toprağa verildi.

Murat YILDIRIM - Ahmet KAVAK - Ferhat LAP / SABAH Mutlu YUCA - Taner BAYAR /DHA
BİZE ULAŞIN