Aylan başardı

İki yaşındaki Kobanili Aylan'ın dramatik ölümü, on binlerce mültecinin Avrupa'ya giriş vizesi oldu

Aylan başardı

Umut yolcuğunda cansız bedeni sahile buran Aylan Kurdi taşa dönmüş vicdanları sızlattı! Yürek yakan o kareye gelen tepki mültecilere düşmanca tavır sergileyen Almanya ve Avursturya'ya geri adım attırdı. Maceristan'da perişan bir hande bekleyen sığınmacılar otobüs ve trenlerle bu iki ülkeye getirildi. Almanya, 800 bin mülteciye yeşil ışık yaktı. Avusturya da Suriyelileri alkışlarla karşıladı.

Avrupa'nın büyük devletleri, ülkelerindeki iç savaş ve kaostan kaçarak kendilerine sığınan mültecilere çözüm bulmada sınıfta kaldı. Özellikle ülkelerine akın eden mültecilere sahip çıkıyor imajı çizen Almanya'nın 9 ay içinde binlerce mülteciyi sınır dışı ettiği iddia edildi. Spiegel Online dergisinin haberine göre, Almanya, bu yıl içerisinde 12 binden fazla sığınmacıyı sınır dışı etti. Özellikle Balkan ülkelerinden gelen mültecilerin geri gönderildiklerini yazan dergi, yıl sonuna kadar bu sayının hızlanarak artacağına dikkat çekti. Çok sayıda eyaletin önümüzdeki günlerden itibaren toplu sınır dışı işlemleri planladıklarını belirten dergiye göre, sadece Heessen eyaleti yıl sonuna kadar 19 uçak dolusu sığınmacıyı Balkan ülkelerine gönderecek.


SONBAHAR UYARISI

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti de sonbaharda Sırbistan, Makedonya ve Kosova'ya sığınma talebi reddedilen mültecileri göndermeye hazırlanıyor. Federal Göç ve Mülteciler Dairesi Başkanı Manfred Schmidt, yıl sonuna kadar Balkanlardan gelen 75 bin sığınma başvurusunun değerlendirileceğini ve istisnalar hariç tamamının zaman kaybetmeden geri gönderileceğini söyledi. Almanya, Balkan ülkelerinden gelen sığınmacıların daha çok ekonomik sebeplerden dolayı geldiğini ileri sürerek, sığınma taleplerini reddediyor. Alman sığınmacılar yasasına göre Bosna-Hersek, Makedonya ve Sırbistan güvenli ülkeler olarak değerlendiriliyor. Arnavutluk, Kosova ve Dağlık Karabağ'ın da güvenli ülkeler kapsamına alınması tartışılıyor

Kaynak: Türkiye
BİZE ULAŞIN