Davutoğlu: Dün ve bugün Kuzey Irak'ı vurduk

Başbakan Ahmet Davutoğlu AB konseyi başkanı görüşmesi sonrasında konuştu. Davutoğlu Kuzey Irak'a operasyon düzenlendiğini açıkladı.

Davutoğlu: Dün ve bugün Kuzey Irak'ı vurduk

Davutoğlu konuşmasında, Kuzey Irak'a hava operasyonu düzenlendiğini ve dün ve bugün de devam eden operasyonlarda terör örgütüne darbe vurulduğunu açıkladı.

DAĞLICA'DA PKK'LILAR BÖYLE YAKALANDI!

HAİN PUSU BÖLGESİ: DAĞLICA!

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Bu konu zamana bırakılacak, ertelenecek bir konu değildir, aksine dakika bile kaybetmeksizin Suriyeli, Iraklı, Libyalı mülteciler konusunda Türkiye'nin ve Avrupa Birliği'nin ortak tavır alması önem taşır.

Davutoğlu, terör saldırılarında şehit edilen güvenlik birimlerine ve vatandaşlara Allah'tan rahmet diledi.

Bu mücadeledeki kararlılığımız herkes tarafından bilinmelidir. Nitekim Türkiye'nin Kuzey Irak'taki operasyonları da dün ve bugün hava operasyonları devam etmiştir ve çok etkin bir şekilde hedeflere dönük olarak neticeler elde edilmiştir.

"Terör bir insanlık suçudur"

Görüşmede terörle mücadele konusunun da ele alındığını belirten Davutoğlu, Tusk'a PKK, DAEŞ ve DHKP-C gibi terör örgütlerinin Türkiye'ye yönelik saldırıları konusunda gösterilen dayanışma için teşekkür etti. Davutoğlu, "Bu gelişmeler gösteriyor ki terör, ırk, din, mezhep ayrımı gözetmeksizin bir insanlık suçudur. Avrupa'dan, Avrupa Birliği'nden, bütün Avrupa ülkelerinden DEAŞ'a karşı yürütülen mücadelede omuz omuza olduğumuz gibi son haftalarda onlarca vatandaşımızı ve güvenlik görevlimizi haince, hunharca şehit eden PKK terörüne karşı da aynı omuz omuza olma sorumluluğumuzu bir kez daha paylaştım" diye konuştu.

Teröre karşı mücadelede yürütülen çalışmalarla ilgili Tusk'a bilgi aktardığını kaydeden Davutoğlu, "Özellikle Avrupa'da terörün finansmanı konusunda atılması gereken adımlar ve bu çerçevede ortak bir çaba ihtiyacı bir kez daha gündemimizdeydi" dedi.

Kıbrıs müzakereleri

Kıbrıs konusunu da görüştüklerini aktaran Davutoğlu, Kıbrıs'ta yürüyen müzakereler bağlamında istişarelerde bulunduklarını söyledi.

Tusk'un, önce Nizip'teki sığınmacıların kaldığı kampı ziyaret edeceğini, ardından Kıbrıs'a gideceğini belirten Davutoğlu, "Kıbrıs konusunda da müzakerelerin ve bu krizin sona erdirilmesi bağlamında sürdürülen görüşmelerin daha netice odaklı olarak sürdürülmesi konusunda da bir mutabakatımız var. İnşallah önümüzdeki günlerde bu temaslarımız artan bir tempoyla devam edecek" diye konuştu.

Davutoğlu, Tusk'a teşekkür ederek, "Bütün Avrupalılar Türkiye'de bir Avrupalı olarak evlerindeler ama özellikle Polonyalıların bizim için tarihi önemi var. Sayın Tusk'a bir kez daha bu tarihi dostluğu ve Avrupa ve Polonya adına bize getirdiği selamlar için teşekkürü bir borç biliyorum" dedi.

PKK'LILAR CİZRE'DE YAKALANDI!

BİZE ULAŞIN