"Terörün yanındaysanız bedelini ağır ödersiniz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü ile arasına mesafe koymayan HDP'ye son kez çağrı yaptı: Terörün mü yanındasınız demokrasinin mi? Terörün yanında saf tutacaksanız bunun bedelini sonuna kadar ödemeye mecbursunuz

Terörün yanındaysanız bedelini ağır ödersiniz
CUMHURBAŞKANI TAYYİP ERDOĞAN'DAN HDP'YE SERT UYARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çalışma ziyareti için Türkiye'de bulunan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Erdoğan, HDP'ye yüklendi. Süreçte HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın sözlerinden de örnekler veren Erdoğan, "Türkiye'nin provokatör siyasetçilere değil sorumlu siyasetçilere ihtiyacı var" diye konuştu. Erdoğan, şunları söyledi :

BU DİL KANIN, ATEŞİN DİLİ: Türkiye kritik bir dönemden geçiyor. Terör örgütü ve uzantıları ile mücadele sürüyor. Buna karşılık kimi siyasetçilerin terörün değirmenine su taşıyan tavırları yürütülen mücadeleyi zorlaştırıyor. Kendisine siyasetçi diyen, bu sıfatı kullanan, hatta TBMM üyesi olan herkesin sorumlu davranması gerekiyor. Allah aşkına, "Görevlendirilmiş çeteler", "İsim isim belirlenmiş maaşlı insanlar", "Hükümet yok, karşılık vermek hakkınızdır", "Onları anasından doğduğuna pişman edin" gibi ifadelerin siyasetle, siyaset diliyle, ülkenin sorunlarını çözmekle, katkı sağlamakla en küçük bir ilgisi olabilir mi? Bu ancak ülkenin sokaklarını kana, ateşe boğmak isteyen bir zihniyetin dili olabilir. Türkiye'nin provokatör siyasetçilere değil sorumlu siyasetçilere ihtiyacı var.

PARTİLERE SALDIRIYI KINIYORUM: Parti binalarına yönelik saldırıları kesinlikle tasvip etmiyorum, müsebbiplerini de kınıyorum. Adli süreç yürütülecektir. Parti binalarına saldırılar karşısında sergilediğimiz tavrı; onların da kamu binalarına, vatandaşlarımıza yönelik saldırılar karşısında göstermesini beklerdik. Tam tersi, bu partinin mensupları açıkça sırtlarını terör örgütüne yasladıklarını söyleyebilmektedirler. Belediye başkanları iç savaştan söz etmektedir.

BU TALİMATLARI ERDOĞAN MI VERİYOR? : Şehir merkezlerinde, ilçelerde hendek kazılması talimatını veren kim? Mayınlar kimin talimatı ile
döşeniyor? Bunların talimatını ben mi veriyorum başbakan mı veriyor, sırtını teröre dayayanları mı veriyor? Barış ve kardeşliği dillerinden düşürmeyenler fiiliyatta kendilerinden olmayan herkese her türlü faşizan baskıyı uygulamaktadır.

TERCİHİNİZİ YAPIN: Terör örgütüyle arasına mesafe koymakta zorlanan bu partiye bir kez daha sesleniyorum, tercihinizi yapın. Demokrasinin mi terörün mü yanındasınız? Mücadelenizi siyaset aracılığıyla mı silahla, bombayla, şiddetle, kanla mı yürüteceksiniz? Demokrasinin yanındaysanız, siyasetinizi ve söyleminizi asla paylaşmasam da bu duruşunuza sonuna kadar saygı duyarım, sonuna kadar desteklerim. Ama terörün yanında saf tutarsanız onun bedelini ödemeye göze alacaksınız.

HESAP YERİ SANDIKTIR: Kürt kardeşlerime sesleniyorum. Bu bölücü Terör örgütü sizin temsilciniz olamaz. Bölücü terör örgütünün arkasında olduğu bu siyasi hareket de tamamen illegal görüntü vermeye başlamıştır. Siyasette hesaplaşma yeri sokak değil sandıktır. Bir kez daha tüm vatandaşlarımızı devletine güvenmeye davet ediyorum.

'TERÖRE KARŞI İŞBİRLİĞİ YAPMAK İSTİYORUZ'

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye'nin son haftalarda çok acımasız terör saldırılarına maruz kaldığını belirterek, "Avrupa Birliği, Türkiye ile terörizmle mücadele konusunda yakın işbirliği yapmak istemektedir" dedi. Türkiye'ye yaptığı ziyaretin en önemli konusunu ise göçmen krizinin oluşturduğunu belirten Tusk, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin bu konuda birbirini suçlamasının sorunun çözümüne katkı sunmadığını, uluslararası dayanışmanın tesis edilmesi gerektiğini ifade etti. Tusk, "Türkiye'nin bölgeye yeniden istikrar getirebileceğine inanıyorum" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN