Binlerce veli göz göre göre dolandırılıyor!

Eylül itibariyle kalkması gereken ‘Dershane’ tabelalarını indirmeyen FEM ve ANAFEN dershaneleri bununla yetinmeyip, 2015-2016 yılı için kayıt almaya devam ediyor.

Binlerce veli göz göre göre dolandırılıyor!
Eğitimde 4+4+4 sistemine geçildikten sonra 1 Eylül itibariyle dershane kavramının yerini, "Özel Okullar" ve "Özel Eğitim Kurumları" aldı. Buna rağmen Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı genelgeye aykırı davranan Paralel Yapı'ya bağlı FEM ve ANAFEN dershaneleri faaliyetlerini aynen sürdürüyor. 1 Eylül itibarıyla bütün binalardan kaldırılması zorunlu olan "dershane" tabelalarını indirmemekte ısrar eden FEM ve ANAFEN dershaneleri bununla da yetinmeyip, İstanbul başta olmak üzere pek çok şehirde 2015-2016 eğitim-öğretim yılı için dershane kayıtları almaya devam etti. İstanbul, Bahçelievler'de bulunan Özel Ufuk Dershanesi, üniversiteye hazırlık kapsamındaki öğrencileri, 3 bin 900 TL'den başlayan fiyatlarla kayıt aldı.

Genelgeye aykırı

Dershaneden, okula dönüşüm sürecinde AYM'nin dershanelerin kapatılması yasasını iptal etmesini fırsat bilen Paralel Dershaneler, faaliyetlerine devam etme peşinde. Oysa, AYM'nin aldığı iptal kararından sonra Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzasıyla valiliklere gönderilen genelgeyle, özel öğretim kurumuna dönüşmeyen dershanelerin, dönüşüm işlemini gerçekleştirinceye kadar eğitim-öğretim faaliyeti yürütemeyeceği açıkça bildirildi. Genelgede, bu tür kurumların eğitim öğretim faaliyeti yürütemeyeceği, ücret ilanı ile öğrenci, kursiyer kaydı yapamayacağı kaydedildi.

ŞİMDİ GÖZLER VALİLİKLERE ÇEVRİLDİ

Dönüşüm işlemini gerçekleştirmediği halde Özel Öğretim Kurumları Kanunu'na aykırı olarak eğitim faaliyeti yürüten yerlerin 25 Mayıs'ta illere gönderilen genelge doğrultusunda, valilikçe kapatılacağı ifade edilmişti. Bu kapsamda, Özel Öğretim Kurumları Kanunu ve Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğine aykırı eğitim öğretim faaliyeti yürüterek 1 Eylül'e kadar dönüşüm programına başvurmayan ve taahhütte bulunmayan dershanelerin izinsiz çalıştığının tespit edilmesi halinde valilik tarafından kapatılması gerekiyor.

STAR
BİZE ULAŞIN