Davutoğlu'ndan AB'ye ortak mücadele çağrısı

AB Konseyi Başkanı Tusk ile görüşen Başbakan Davutoğlu: DAEŞ'te olduğu gibi PKK'ya karşı da omuz omuza olalım. Mücadeledeki kararlılığımız herkes tarafından bilinmelidir

Davutoğlu'ndan AB'ye ortak mücadele çağrısı
Türkiye'de temaslarda bulunan Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sonra dün de Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki basın toplantısında Davutoğlu şunları söyledi:

PKK'YA KARŞI DA OMUZ OMUZA OLALIM: Avrupa Birliği'nden, bütün Avrupa ülkelerinden DEAŞ'a karşı yürütülen mücadelede omuz omuza olduğumuz gibi son haftalarda onlarca vatandaşımızı ve güvenlik görevlimizi haince, hunharca şehit eden PKK terörüne karşı da aynı omuz omuza olma sorumluluğumuzu bir kez daha paylaştım. Özellikle Avrupa'da terörün finansmanı konusunda atılması gereken adımlar ve bu çerçevede ortak bir çaba ihtiyacı bir kez daha gündemimizdeydi.
OPERASYONLARA DEVAM: Bu mücadeledeki kararlılığımız da herkes tarafından bilinmelidir. Nitekim, Türkiye'nin dün ve bugün Kuzey Irak'taki hava operasyonları devam etmiştir ve çok etkin bir şekilde hedeflere dönük olarak neticeler elde edilmiştir
GEÇ DE OLSA ÖNEMLİ BİR ADIM: Bugün Avrupa'da mülteciler konusunda ortaya çıkan duyarlılık ve bir anlamda acil eylem ihtiyacı geç kalmış olsa da olumlu bir gelişmedir.
KÜLFETİ DE ELE ALACAĞIZ: Bu konu zamana bırakılacak, ertelenecek bir konu değildir. Hem atılacak adımlar hem de külfeti konusunu da ele almak üzere bundan sonra da görüşmelerimiz devam edecek. Suriye krizinin sebepleri üzerine yoğunlaşmak gerektiği de ortada.

TUSK: SÜREÇ TEKRAR RAYINA OTURMALI
Donald Tusk, Avrupa'nın, tüm terör örgütleriyle mücadelede kararlılığının devam edeceğine garanti verdiğini belirtirken "Terör saldırılarını kınadığımı bir kez daha dile getirdim" dedi. Tusk, "Hala mümkün olduğunu umduğum barış sürecinin tekrar rayına oturması için tüm çabaların gösterilmesi gerektiğini vurguladık" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN