Mahkemede çark etti

Görevdeyken yürüttüğü soruşturmaları Erdoğan'ın bilgisiyle yaptığını söyleyen eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer mahkemede "Öyle demedim" diyerek çark etti

Mahkemede çark etti
Hrant Dink'in öldürülmesi, yasadışı telefon dinleme ve Tahşiye kumpas soruşturmaları kapsamında tutuklu bulunan eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "hakaret" suçundan yargılandığı davada, ifade verdi. Bir televizyon kanalında, yaptıkları çalışmaları Erdoğan'ın bilgisi dahilinde yaptıklarını söylediği iddia edilen Yılmazer, "Buradaki amacım Başbakan'a hakaret değil, aleyhimdeki iftiraları ortaya koyup açıklığa kavuşturmaya yöneliktir" dedi. İstanbul 19. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan sanık Yılmazer getirildi. Yılmazer'in avukatı ile Erdoğan'ın avukatı duruşmaya katılmadı. Yılmazer, savcılık ifadesinin geçerli olduğunu belirterek "İki televizyon programında yaptığım konuşmalar üzerine hakkımda hakaret suçlamasında bulunuldu. Ben defalarca bu programları izledim, dinledim. Bir tane bile hakaret olarak değerlendirilebilecek sözüm yoktur" dedi.

'ÖYLE DEMEDİM'
Yılmazer, basın ve yayın organlarında yayımlanan bilgilerle hakkında iddianame düzenlendiğini ifade ederek "Haricen derlenen bilgilerdir. Bunları kabul etmiyorum. 'Başbakan'ın talimatları doğrultusunda tutuklama yaptık' gibi bir beyanım olmamıştır. Bunu da televizyon programında söyleyip açıklığa kavuşturdum" dedi. Amacının başbakanı veya kurumları hedef alıp hakaret etmek olmadığını söyleyen Yılmazer, "Terörden dolayı hedef olan şahısların korunması kararı gereğince 3 yıl koruma altındaydım. O günlerde koruma kararım kalkmıştı. Basın ve yayın kuruluşlarında benimle ilgili hayati tehlike teşkil edecek yayınlar yapılması nedeniyle asılsız yayınları açıklığa kavuşturmak düşüncesiyle bu programlara çıkıp açıklamalarda bulundum. Bu nedenle hakaret kastım kesinlikle yoktur. Suçlamayı kabul etmiyorum" ifadelerini kullandı. Hakime, iddianameyi görmediğini söyleyen Yılmazer, "Benim ağzımdan çıkan kelimeleri kullanmışlar mı?" diye sordu. Yılmazer, "Kamuoyunda 7 Şubat (MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve bazı MİT görevlilerinin ifadeye çağrılması olayı) olarak yansıyan olayın gerçek yüzü emniyetin Başbakan aleyhine komplo hazırladığı yönündeki iddialara yönelik olarak televizyondaki bu programda açıklamalarda bulundum. Ben orada Başbakan'ın izni olmadan, bu çalışmaların yapılmadığını, hazırlanan çalışmaların Başbakan'ın bilgisine sunulduğunu anlattım. Amacım Başbakan'a hakaret değil, aleyhimdeki iftiraları ortaya koyup açıklığa kavuşturmaktı" dedi. Duruşma ileri tarihe ertelendi. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, Ankara merkezli "usulsüz dinleme davasında ise, tahliyesini isteyen eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'in tutukluluğunun devamına karar verildi. Öte yandan Isparta'da 'Paralel Devlet Yapılanması'na yönelik operasyonda gözaltına alınan eski Isparta Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Peyami Baykara ve yardımcısı Başkomiser Mehmet Şanverdi mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.
BİZE ULAŞIN