Oyun bozuldu

Terör örgütünün Cizre'deki 'özyönetim' oyunu bozuldu. 4 Eylül'de başlayan operasyonlarda teröristlerin 32'si öldürüldü, 10'u gözaltına alındı. 800 kg patlayıcı imha edildi

Oyun bozuldu

İçişleri Bakanı Selami Altınok, 7 gündür sokağa çıkma yasağı ilan edilen Cizre ile ilgili bilançoyu açıklarken, ilçeye girmek isteyen HDP heyetine ise provokaktif olaylara sebep olacağından dolayı izin verilmeyeceğini kaydetti. Altınok, Cizre'de sürdürülen operasyonlarda 800 kilogram patlayıcının imha edildiğini, 30 barikatın kaldırılıp hendeğin kapatıldığını belirtti. Altınok, "2'si kimliği belirsiz olmak üzere 7 örgüt mensubu ölü olarak ele geçirildi. 1 vatandaş hayatını kaybederken, 4 vatandaşla 11 polis yaralandı" dedi. Altınok, operasyonlarda 2 Kalaşnikof tüfek, 1 el bombası, 1 pompalı tüfek ele geçirildiğini, örgütün güvenlik güçlerine yönelik 21 roketatar, 19 el yapımı bomba ve 1 tuzaklı bomba ile saldırı yaptığını, 6 zırhlı aracın hasar gördüğünü söyledi.


859 EYLEM GERÇEKLEŞTİ

Bakan Altınok 7 Haziran-23 Temmuz arasında PKK/KCK başta olmak üzere 64'ü silahlı olmak üzere 318 terör eylemi gerçekleştiğine dikkat çekti, kamu düzenini bozmayı hedefleyen faaliyetlere yönelik kapsamlı operasyonlar başlatıldığını söyledi. 6 Eylül'de Dağlıca'da 16 askerin, 8 Eylül'de Iğdır Dilucu'nda 13 polisin şehit edilmesine tepki olarak yurt genelinde başlatılan eylemlere de değinen Altınok, "7-8-9 Eylül tarihlerinde 'Terörü Lanetleme ve Yaşanan Saldırıları Protesto' adı altında 72 ilde 859 eylem gerçekleştirmiştir" diye belirtti. Şu ana kadar 69 parti binasına saldırı gerçekleştirildiğini, 7 ilde 30 ev ve işyeri ile 8 aracın hasar gördüğünü belirten Altınok, 40 polis ve 51 vatandaşın yaralandığını ve 2 vatandaşın da hayatını kaybettiğini açıkladı. 310 kişinin gözaltına alındığını belirten Altınok, güvenlik birimlerinin yaptığı analizler sonucunda 30 ile 32 örgüt üyesinin öldürüldüğüne de dikkat çekildi. Altınok, Cizre'ye yürüyen HDP heyeti ile ilgili bir soruya ise "Cizre'ye varma durumunda provokatif olaylara sebep olacağından dolayı kendilerinin güvenliğini sağlama konusunda Cizre'ye varmaları söz konusu değildir" dedi. Bu arada Hakkari Valiliği, Yüksekova ilçesinde dün gece 23.30'dan geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini bildirdi.

HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ
Teröristlerin Cizre'de güvenlik güçlerine yönelik saldırıları ve pusu hazırlıkları Altınok'un açıklamasının ardından paylaşıldı. Emniyete ait insansız hava aracı (İHA) tarafından çekilen görüntülerde, teröristlerin saldırıları yer alıyor. Terör örgütü PKK mensuplarının iş makineleriyle yollarda hendek kazması ve kamyonlarla getirdikleri hafriyatla sokak girişlerinde oluşturdukları barikatlar da İHA'nın kamerasına yansıyor.

PROPAGANDA DEVREDE
Altınok, sosyal medya üzerinden yürütülen kirli algı operasyonu ve kara propagandaya ilişkin de açıklama yaptı. Altınok, "operasyonların etkisini azaltmak amacıyla" terör örgütüne yakın grupların bu propagandayı yürüttüğünü söyledi.
BİZE ULAŞIN