"Bu yeminle ilgili sıkıntıları varsa..."

İncelemelerde bulunmak üzere Tekirdağ’a ziyaret gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu Bakan Topçu, "Devletin makamları millete hizmet için vardır. Mecliste yemin etmiş insanlardır, bu yeminin gereğini yapmaları gerekir. Bu yeminle alakalı sıkıntıları varsa derhal azledilmeleri gerekir" dedi.

Bu yeminle ilgili sıkıntıları varsa...
Bakan Topçu, HDP'li bakan ve milletvekillerinin sokağa çıkma yasağı uygulanırken Cizre'ye girmek istemeleriyle ilgili, "Meclis'te yemin etmiş insanlardır, bu yeminle alakalı sıkıntıları varsa derhal azledilmeleri gerekir" dedi.

Tekirdağ'da Vali Enver Salihoğlu'nu ziyaret eden Topçu, kendisine bakanlık görevi tebliğ edilince buna "Başüstüne" dediğini, devlette bir günlük görevin de bin yıllık görevin de aynı olduğunu anlattı. Bakanlık faaliyetleri çerçevesinde kentleri dolaştığını ancak ülkede terör sorunu olduğunu anımsatan Topçu, "Devlet ve millet yine Çanakkale'de olduğu gibi, Anafartalar'da, Sakarya'da Dumlupınar'da olduğu gibi mücadele veriyor. Devlet de millet de bölücü terör ve arkasındakilerin kökünü kazımaya kararlıdır. Allah'ın izniyle bundan muzaffer olarak çıkacağız" diye konuştu.

Devlet de, millet de bölücü terör ve arkasındakilerin kökünü kazımaya kararlı olduğunu vurgulayan Bakan Topçu, "Allah'ın izniyle bundan muzaffer olarak çıkacağız. Hiç kimsenin kuşkusu ve kaygısı olmasın. Kim ne yaparsa yapsın o bayrak inmeyecek, bu ezan dinmeyecek. Millet de, devlet de buna kararlıdır. Yeter ki biz birliğimizi beraberliğimizi muhafaza edelim ve şunu bütün dünyaya yüksek bir sesle haykıralım. Kürt, Türkmen savaşı yoktur. Kürt'ün de, Türkmen'in de, Çerkez'in de Laz'ın da, Arnavut'un da kim kendini nasıl ifade ediyorsa, hep birlikte ay yıldızlı al bayrak altında bir ve beraber yaşamak isteyen bir bütün, büyük Türk Milleti'nin bir tek düşmanı vardır. O da dediğim gibi Çanakkale'dekiler ve onların petrole batırarak üzerimize attığı paçavradır. Bizim düşmanımız budur. Onun için Allah'ın izniyle birlik ve beraberlik içinde bunları aşacağız ve geçeceğiz ülkemiz güçlüdür" ifadelerini kullandı.

"Derhal istifa etmeliler"

Bir gazetecinin, sokağa çıkma yasağı olduğu süreçte Avrupa Birliği Bakanı Ali Haydar Konca, Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan ve HDP'li vekillerin Cizre'ye girmek istemeleriyle ilgili sorusunu Topçu, şöyle yanıtladı:

"Devletin makamları millete hizmet için vardır. Devletin, milletin ve vatanın korunmaz bütünlüğünü korumak için vardır. Meclis'te yemin etmiş insanlardır, bu yeminin gereğini yapmaları gerekir. Bence bu yeminle alakalı sıkıntıları varsa derhal azledilmeleri gerekir. Hemen azledilmeleri gerekir, bakın açıkça söylüyorum. Bizim Bakanlar Kurulu olarak görevimiz nedir? Anayasa gereği kurulduk, bu Anayasa gereği inşallah milletimizin önüne sağlıklı bir şekilde, huzurlu bir şekilde birlik beraberlik içinde sandığı koymaktır. İkinci meselemiz nedir? Devletin bir saniyesi bile boşa harcanmadan millete hizmet etmektir. Eşkıyaya mihmandarlık ve yataklık etmek, sözcülüğünü yapmak değildir. Bunun için eğer bu görev onları rahatsız ediyorsa, bence kendilerinin inandıkları şeylere göre bir ahlakları varsa derhal istifa etmeliler veya azledilmeliler."
BİZE ULAŞIN