Obama’ya “ Suriyeli göçmenler senin yüzünden ölüyor” tepkisi

Suriyeli çocuk Alan Kürdi’nin Bodrum sahillerine bu ay başında vuran cesedi ABD basınında Başkan Barack Obama’nın Suriye politikasını suçlayan yazıları ateşledi.

Obama’ya “ Suriyeli göçmenler senin yüzünden ölüyor” tepkisi
Salı günü Foreign Policy dergisine bir makale kaleme alan ABD'nin eski Suriye Özel Danışmanı Büyükelçi Frederic Hof, "Türkiye'nin kıyılarına vuran ölü çocuklar Obama yönetiminin Esad'ın ölüm makinasını durdurmada başarısız kalmasının doğrudan sonucudur" dedi. Obama yönetiminin kendi hatasını kabul etmediğini ve güvenlik bahanelerine sığındığını belirten büyükelçi Hof, "Obama yönetimi milyonlarca Suriyeliyi varil bombaları, açlık kuşatmaları, toplu terörizm ve toplu cezalandırmalara terk ederek ektiğini biçiyor" şeklinde konuştu.

SUÇLU OBAMA POLİTİKASI

Washington Post gazetesinin iki dış politika yazarı da bu hafta içerisinde kaleme aldıkları yazılarda ABD Başkanı Obama'nın Suriye politikasının göçmen felaketini yarattığını dikkat çekti. Editoryal sayfasının editörü Fred Hiatt, ironic bir dilde hazırladığı köşe yazısında "Başkan Obama'nın dış politikadaki en büyük mirası Suriye'de sadece çığır açıcı derecede bir insani felaket yaratmak değil aynı zamanda Amerikan halkının bu trajediden kendini hiç sorumlu hissetmemesini sağlamasıdır. Obama Suriyeli muhalifleri küçümsediği gibi Amerikalıları da hiçbir şey yapmamanın en iyisi olduğuna ikna etti" dedi. 3 Eylül'de bir diğer yazı kaleme alan gazetenin köşe yazarı Michael Garson, Obama'nın hem eski dışişleri bakanı Hillary Clinton, hem eski savunma bakanı Leon Panetta hem de eski CIA Başkanı David Petraeus'un Suriyeli muhalifleri silahlandırma tavsiyelerini reddettiğini, bölgedeki müttefiklerini de dinlemeyerek dönemin en büyük insani felaketi ile en büyük stratejik hatasına imza attığını söyledi.

BİZE ULAŞIN