Kodalak: Çıkarlarına hizmete izin vermeyeceğiz

Yargıda Birlik Derneği Genel Kurulu’nda konuşan Kodalak, Paralel Yapı’yı uyararak “bir grubun çıkarlarına hizmet etmeye asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Kodalak: Çıkarlarına hizmete izin vermeyeceğiz

Yargıda paralel yapının etkinliğini kırmak için farklı görüşten isimleri bir araya getiren ve son Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu seçimlerinin de galibi olan Yargıda Birlik Derneği, ilk genel kurulunda gövde gösterisi yaptı. Ankara'daki genel kurula Türkiye genelinden 4 bin 159 hakim ve savcı katıldı. Terör saldırılarının kınandığı Genel Kurul'da birlik ve beraberlik vurgusu yapıldı. Törende konuşan Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak; "Yargıda Birlik Derneği, bir grubun çıkarlarına hizmet etmeye asla müsaade etmeyecektir. Biz çalışmalarımızı şeffaflık ilkesiyle gerçekleştireceğiz. Gizli, kapaklı bir gündemimiz olmayacaktır" dedi.

Paralel yapının yargıdaki etkinliğini kırmak amacıyla geçen yıl kurulan ve ülkücü, muhafazakar, sosyal demokrat görüşleriyle öne çıkan isimleri bir araya getiren Yargıda Birlik Derneği (YBD), dün Ankara'da ilk genel kurul toplantısını gerçekleştirdi. Şölen ortamında gerçekleştirilen Yargıda Birlik Derneği Genel Kurul toplantısına 4 bin 159 hakim ve savcı ile yargı bürokrasisi katıldı.

ŞEFFAFLIK VURGUSU

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, HSYK Başkan Vekili Metin Yandırmaz ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı Basri Bağcı'nın da katıldığı genel kurulunun açılış konuşmasını Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak yaptı. Geçmişe göre daha ağır bir sorumluluk üstlendiklerini ifade eden Kodalak, ülkede yargı alanındaki hiçbir sivil toplum kuruluşunun ulaştığı temsil tabanının YBD'deki kadar güçlü olmadığını kaydederek şöyle konuştu: "Bu kuruluşlar zaman içerisinde çeşitli sebeplerle küçülerek yollarına devam etmişlerdir. YBD'nin üyeleri, derneklerinin bir kurumun çıkarlarına hizmet etmesine asla müsaade etmeyecektir. Kişisel çıkarlar çerçevesinde şekillenmiş politikaları ortaya koymayacak ve oluşumun herhangi bir grubun kontrolüne geçmesine izin vermeyecektir. Bir çalışmalarımızı, şeffaflık ilkesi çerçevesinde gerçekleştireceğiz. Gizli kapaklı bir gündemimiz olmayacak." Genel Kurul sonunda YBD'nin başkanı, seçilen yönetim kurulu üyeleri tarafından belirleniyor. Başkanlık ise dönüşümlü olarak yürütülüyor.

YENİ YÖNETİM BELİRLENDİ

Tek liste ile gidilen seçim sonucunda YBD'nin yeni yönetimi şu isimlerden oluştu: Antalya Başsavcı Vekili Ali Nevzat Açıkgöz, Yargıtay Savcısı Berrin Aksoyak, Ankara Cumhuriyet Savcısı Elif Aydan Bozfırat, İzmir Başsavcı Vekili Hasan Onur Dinç, Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Barış Duman, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru, Adalet Akademisi Tetkik Hakimi Serap Güner, Samsun Bölge Adliye Başsavcısı Fahri Gülay, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Musa Heybet, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Cumali Karakütük, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Birol Kırmaz, Yargıtay Tetkik Hakimi Şerafettin Özyürür, Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, İstanbul Anadolu Başsavcısı Fehmi Tosun..." STAR

BİZE ULAŞIN