Mekke'deki facia göz göre göre geldi

30 yılın en şiddetli fırtınasının yaşandığı Mekke'de, hacı adaylarının üzerine vinç düşmesi, Kâbe çevresinde 4 yıldır bir türlü bitmeyen genişletme çalışmalarının güvenliğini sorgulattı. SABAH'a konuşan bir Türk işçi: Vinçlerin tehlike oluşturduğunu defalarca söyledik

Mekke'deki facia göz göre göre geldi
Kutsal Topraklar'da yaşanan faciada vefat eden Türklerin sayısı 5'e yükseldi

Suudi Arabistan'ın Mekke kentinde Müslüman aleminin kutsal mekanı Kâbe'nin bulunduğu Mescid-i Haram'da yaşanan vinç faciasında 5'i Türk 107 hacı adayı hayatını kaybetti, 238 hacı adayı da yaralandı. Şiddetli yağış nedeniyle Kâbe'nin etrafı göle dönerken, Mescid-i Haram'da can pazarı yaşandı. Dehşet anlarına SABAH muhabiri tanık oldu.

'BU YIL BİTECEKTİ AMA...'
Yaşanan facia, Kabe'de yaklaşık 4 yıl önce başlayan genişletme çalışmalarına dikkatleri çekti. 2015'te tamamlanacağı belirtilmesine rağmen bir türlü bitmeyen çalışmalarda kullanılan vinçler faciaya davetiye çıkarıyor. Kâbe ise yıllardır etrafını çevreleyen onlarca vincin gölgesinde duruyor. Vinçler, hac ibadeti için gelen milyonlarca hacı adayı için risk oluşturuyor. SABAH'a ismini vermeden konuşan bir Türk işçi, "Böyle bir facia bekliyorduk. Çünkü devrilen vinç paletler üzerinde duruyordu. Yere sabitleyen bir şey yok. Tehlike oluşturduğunu defalarca söyledik. Ama dinletemedik" dedi.

YAĞMURDAN KAÇARKEN...

Yaklaşık 2 milyon hacı adayının saf tuttuğu cuma namazının ardından hava bozmuştu. Şiddetli rüzgarla beraber Mekke'de kum fırtınası başladı. Saat 17.00 sıralarında ise yağmur yağmaya başladı. Fırtınayla birlikte aniden bastıran şiddetli yağış Mekke'de hayatı felç etti. Tavaf eden hacı adayları şiddetli yağmur sonrası Mescid-i Haram'ın kapalı alanlarına sığındı. Mekke semalarında şimşekler çakarken, hacı adayları da dualar ediyor, telbiye ve tekbirler getiriyordu. Bu sırada Kâbe'nin etrafını çevreleyen vinçlerden en büyüğüne yıldırım isabet etti. Vinç yıldırımın etkisiyle Kâbe'nin doğusundaki revakların üzerine devrildi. Alanda bulunan hacı adayları vincin altında kaldı. Olayda, 5'i Türk 107 hacı adayı yaşamını yitirirken, 238 kişi de yaralandı. Facianın ardından Mescid'i Haram'da can pazarı yaşandı. Yaralılar bölgeye gelen onlarca ambulansla hastanelere kaldırıldı. Kâbe'de bulunan hacı adayları büyük panik yaşadı. Namaz sonrası faciada yaşamını yitiren hacı adayları için cenaze namazı kılındı. Ölenlerin Mekke'de toprağa verileceği belirtildi.

BİZE ULAŞIN