Mücadele sürecek

"Suriye ve Irak'taki gelişmelere zamanında müdahale edilmezse tüm bölge istikrarsızlıkla karşılaşır" uyarısı yapan Genelkurmay Başkan Hulusi Akar, "PKK ile mücadelemiz sürecek" mesajı verdi

Mücadele sürecek
Bu yıl Türkiye'nin ev sahipliğinde toplanan NATO 2015 Askeri Komite Genelkurmay Başkanları Konferansı 28 üye ülkenin genelkurmay başkanlarının katılımıyla Cuma günü İstanbul'da başladı. Beşiktaş'ta bir otelde düzenlenen konferansın açılış konuşmasını Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar yaptı. "Bu konferans vesilesiyle doğru zamanda, doğru bir yerde bir araya geldik" diyen Akar, Suriye ve Irak'taki gelişmelerden PKK ile mücadeleye Türkiye'nin tespitlerini paylaştı. Org. Akar şu mesajları verdi.

BURASI DOĞRU YER:
(Toplantı için Türkiye'nin tercih edilmesi) Burası doğru yer diyorum çünkü Türkiye, şu anda NATO'yu etkileyen üç büyük krize komşu olan tek NATO üyesidir.

KÜRESEL SORUN:
NATO'nun güney ve doğu kanatlarında ortaya çıkan bu tehditler sizin de bildiğiniz gibi sadece bölgeyi değil aynı zamanda küresel güvenlik ortamını da etkilemektedir. Bu sebepten dolayı NATO'nun, ittifakın güvenlik ve emniyetini bu ortam içeresinde nasıl güvence altına alacağını tartışmanın da tam vaktidir.

PKK BÖLGESEL TEHDİT:
PKK terör örgütü bölgesel güvenliğe de bir tehdit teşkil etmektedir. Suriye ve Irak'taki durumdan faydalanan PKK, uluslararası camianın gözünde meşruiyet kazanmaya çalışmaktadır. Ama bu esnada yaşlı, kadın, erkek ve çocukları öldürmeye, acımasız saldırılar düzenlemeye, masum insanların hayatını almaya devam etmektedir" diye konuştu.

DAEŞ DOĞRUDAN TEHDİT:
DAEŞ'in faaliyetleri Türkiye sınırında gerçekleşmekte ve ciddi olarak NATO'nun güvenliğini de tehdit etmektedir. Bu çerçevede ulusal çabalarımızın ötesinde Türkiye uluslararası koalisyonla beraber DAEŞ'e karşı mücadelesini sürdürmekte kararlıdır" dedi.

MÜDAHALE EDİLMEZSE:
(Suriye ve Irak'taki kriz) Komşu ülkeler için ve de koalisyonun aktif olarak mücadele yürüten üyeleri için daha kapsamlı ve karmaşık bir sorun haline dönüşmeye başlamaktadır. Eğer bizler şu anda bu tehditlere bir cevap vermezsek kendimizi çok daha ciddi problemlerle karşı karşıya bulabiliriz. Daha fazla göç, daha fazla mülteci, daha fazla terör saldırısıyla kendi ülkelerimizin refah ve huzurunu bozan bir istikrarsızlıkla karşılaşırız. NATO Askeri Komite Genelkurmay Başkanı Org. Petr Pavel de konuşmasında Türkiye'nin, NATO'nun sarsılmaz ve daimi bir üyesi olduğunu belirtti. Konferansın ardından Org. Akar ile Org. Pavel ortak basın toplantısı düzenledi. Bir gazetecinin "K.Irak'ta PKK'ya karşı kara harekatı düşünüyor musunuz? sorusuna Akar, "Ülkemizin güvenliği amacıyla gerekli tedbirleri alacağız" dedi.

DAEŞ VE PKK TERÖRİZMİNİ AYIRAMAYIZ
Konferansın sona ermesinin ardından katılımcılar onuruna akşam yemeği verildi. Harbiye Müzesi'nde verilen yemeğe Başbakan Davutoğlu da katıldı. Katılımcılara hitaben bir konuşma yapan Davutoğlu, Türkiye'nin terör örgütlerine karşı yürüttüğü operasyonlara fark gözetmeksizin destek istedi. Davutoğlu, "Bu tehdit sadece ülke olarak Türkiye'yi ilgilendiren bir tehdit değil Avrupa'yı ve NA TO'yu da ilgilendiren bir tehdit. Terör örgütleri arasında bir fark, bir ayrım yapmamız söz konusu değil. Bazen bizi şu üzüyor; bazı müttefiklerimiz DAEŞ ve PKK terörizmini birbirinden ayırıyorlar. Her kim terörist ise teröristtir. Omuz omuza olmamız gerekiyor her tür teröre karşı" dedi.
BİZE ULAŞIN