Yüzlerce kişi 8 işçiyi linç etmeye kalkıştı

Bolu’nun Mudurnu ilçesi Taşkesti beldesinde, bir inşaatta çalışan bazı işçilerin inşaat binasında terör örgütü propagandası yaptığı iddiası üzerine ayaklanan bölge halkından bin kişi, ellerinde sopalar ile inşaat alanına gelerek 8 işçiyi linç etmek istedi. Jandarma ekipleri işçileri inşaat çatısına çıkartarak kalabalığı gece boyunca sakinleştirmeye çalıştı.

Yüzlerce kişi 8 işçiyi linç etmeye kalkıştı
Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı Taşkesti beldesinde okul inşaatında çalışan işçilerle vatandaşlar arasında gerginlik çıktı.

Alınan bilgiye göre, Benzinlik Mahallesi'ndeki bir ilkokulun inşaatında çalışan işçilerden bir grup marketten alışveriş yaptı. Bu sırada işçilerden birinin telefonunda terör örgütü PKK'nın sözde bayrağını gördüğünü iddia eden vatandaşlar ile işçiler arasında tartışma çıktı. Tartışmanın kısa sürede kavgaya dönüşmesi üzerine olay yerinden kaçan işçiler, çalıştıkları okul inşaatının yanında bulunan konteynerin üzerine çıkarak burayı ateşe verdi. İşçiler, daha sonra inşaatın çatısına çıkarak, inşaatın yanına gelenlere kiremit attı. Belde sakinleri de işçilere taş fırlattı.

VALİ VE KAYMAKAM OLAY YERİNE GİTTİ

Jandarma ve polis ekiplerinin gelmesi üzerine işçiler çatıdan tavan arasına indi. Belde halkı da 8 işçinin buradan çıkartılmaması için inşaatın girişinde bulunan iskeleleri devirdi. Olay yerine gelen Bolu Valisi Aydın Baruş, İl Jandarma Komutanı Albay Türker Yılmaz, Mudurnu Kaymakamı Cihat Sönmez ve Taşkesti beldesi Belediye Başkanı Saim Çevik, okul inşaatının önünde bekleyen kalabalığı, alanı boşaltması için ikna etmeye çalıştı. Vali Baruş, burada yaptığı konuşmada, kendisinin devletin temsilcisi olarak olay yerine geldiğini ifade ederek, "Böyle bir gerginliğin olduğunu duyduk. Duyar duymaz da yola çıkarak buraya geldik. Bu üzücü hadisenin yaşanmasından dolayı ben de üzgünüm" dedi.

KARDEŞLİĞİMİZİ HİÇBİR GÜÇ BOZAMAZ

Anadolu'da bulunan insanların bin yıldır kardeş olarak yaşadığına dikkati çeken Baruş, "Bu kardeşliğimizi, hiç kimse, hiçbir güç, hiçbir terörist bozamaz. Yüzyıllarca bu kardeşliğimizi bozmak için oyun oynayanlar var. Hala bu oyunu devam ettirenler var. Biz bunların oyununa gelirsek onların istediği manzarayı sergilemiş oluruz. Biz birbirimize düşersek emin olun buna birileri çok sevinecek. Lütfen onları sevindirmeyelim" şeklinde konuştu. Baruş, son günlerde askere ve polise karşı artan saldırıların bu oyunun bir parçası olduğunu vurguladı. "Biz bu oyuna gelirsek emin olun memleketimiz çok zarar görür" diyen Baruş, şu anda devletin güvenlik güçlerinin Doğuda ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde çok önemli bir mücadele verdiğini belirtti.

Güvenlik güçlerinin memleketin birliğini bozmaya çalışanlara karşı canını ortaya koyduğunu söyleyen Baruş, şöyle devam etti:

"Eğer bu memleketin ekmeğini yiyip de bu memlekete hainlik etmek isteyen varsa bunun cezasını görecektir. Devlet, birliğine karşı, milletin beraberliğine karşı bir eylem gördüğü takdirde gereken her türlü cezayı verecek. Bundan emin olun. Bu oyuna gelindiği takdirde Türkiye'nin birliği ve beraberliği yok olacak. Memleketimize yazık olur. Biz bu birliğimizi o hainlere ve ayrılıkçılara karşı bozmadığımız müddetçe bir arada olduğumuz müddetçe kimse bu vatana bir şey yapamaz."

OKUL İNŞAATINI YAKMAK İSTEDİLER

Tüm uyarılara rağmen okulun etrafında toplanan vatandaşlar inşaatın tüm çıkışlarını tuttu. Bazı kişiler, inşaatın dışındaki iskele demirlerinden tırmanarak içeri girerken, bazıları da tahta merdivenlerden inşaata girerek inşaatta çalışan 8 işçiye ulaşmak istedi. İşçiler 3 katlı inşaatın çatısına çıkarak saklanırken, inşaata girenler işçilerin eşyalarını pencerelerden dışarı attılar. Polis ve jandarmalar inşaattaki vatandaşları biber gazı kullanarak engellediler.

Öfkeli vatandaşlar dışarı çıkarılırken, bazı vatandaşlar inşaatın dörtbir yanında ateş yaktı. İnşaatın yakınındaki bir ateşin ise üzerlerine kalas ve kalıp tahtalar atarak alevleri güçlendirdi. Okul inşaatının yanmasını sağlayarak işçilerin dışarı çıkmasını amaçlayan vatandaşların alevlendirdiği ateş, Taşkesti Belde Belediyesi'ne ait tankerle su tutularak söndürüldü.

ZIRHLI ARAÇLA GÖTÜRÜLDÜLER

Olaylar yatışmayınca, Bolu ve Sakarya'dan çok sayıda jandarma ve polis bölgeye gelerek önlem aldı. Sakarya'dan gelen özel harekât polisleri de olay yerinde yerlerini aldı. Bolu Emniyet Müdürü Mustafa Kızılkaya vatandaşları dağılmaları konusunda uyardı. Vatandaşlar inşaatın etrafından uzaklaştırılmaya çalışılırken, polis ve jandarmalar barikat kurdu. Saat 03.20 sıralarında jandarma ve polislerin arasında geçen inşaat işçileri inşaata yanaşan zırhlı araca binerken, bazı vatandaşlar da araca doğru koşarak taş attı. Bunun üzerine polis öfkeli kalabalığı dağıtmak için biber gazı kullandı. Zırhlı araç inşaat işçilerini aldıktan sonra hızla olay yerinden uzaklaştı. Yaklaşık 7,5 saat süren gerginlik işçilerin inşaattan götürülmesiyle sona erdi.

BİZE ULAŞIN