Postalarıyla minbere çıktılar

Kudüs'teki Mescid-i Aksa'da 3 gündür zorbalığını gösteren İsrail, dün de giriş yasağı koyduğu külliye içindeki Kıble Mescidi'ne polis ve asker soktu. Zorla dışarı çıkarılmak istenen 26 Müslüman yaralandı

Postalarıyla minbere çıktılar
Kudüs'te Müslümanların en kutsal mekanlarından biri olan Mescid-i Aksa'ya siyonist saldırılar sürüyor. Geçtiğimiz pazar Yahudiler'in kutsal mabede alınmadığı yalanını uydurarak Mescid'-i Aksa'yı basıp Müslümanlar'ı dışarı atan İsrail polisi ve askeri sistematik saldırılarının 3'üncü gününde bu kez külliye içinde yar alan Kıble Mescidi'ni hedef aldı. Sabahın erken saatlerinde mescide giren ve namaz kılmak için içeride bulunan Filistinliler'i şiddet kullanarak dışarı çıkarmaya çalışan İsrail güvenlik güçleri cemaatin üzerine göz yaşartıcı gaz ve ses bombaları yağdırdı. İsrail askeri Kıble Mescidi'ndeki minbere de postallarıyla çıktı.

YARALIYA MÜDAHALE ETTİRMEDİLER

Camiye atılan ses bombaları giriş kapısında yangın çıkardı. Mescidin kapı, pencere ve halıları zarar gördü. Cemaatten 26 Filistinli Müslüman polis şiddeti nedeniyle yaralandı. Yaralılara müdahale etmek isteyen bir sağlık görevlisi de polis tarafından tutuklandı. Askerlerin Filistinliler'e plastik mermi kullandığı öğrenildi. Önceki gün Kıble Mescidi'nin içine postallarıyla girerek 5 Filistinli'yi gözaltına alan İsrail askerleri, dün de 2 kişiyi gözaltına aldı. İsrail askerleri, tüm dünyadan gelen yoğun tepkiler üzerine cami külliyesinden çekilerek, öğle namazı için cemaatin içeri girmesine izin verdi. Ancak buna rağmen Müslümanlar'a zulme devam eden İsrail askerleri Aksa'nın avlusunun kapılarında bekleyerek ilk etapta içeri girenlerin kimliklerini tek tek kontrol ederek sadece 60 yaş üstünün girişine müsade etti. Daha sonra ise tüm Müslümanların girişine izin verildi.


MÜSLÜMANLAR'IN KUTSALLARININ ÇİĞNENMESİNE ASLA İZİN YOK
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları konusunda Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud ile telefonda görüştü. İsrail'in saldırılarının son derece kaygı verici olduğunu söyleyen Erdoğan'ın, bu ihlallere karşı İslam dünyası başta olmak üzere uluslararası toplumun harekete geçmesi gerektiğini vurguladığı öğrenildi. İslam İşbirliği Teşkilatı'nın bu hususta daha etkin olması gerektiğine değinen Erdoğan, Müslümanların kutsallarının çiğnenmesine asla izin verilmeyeceğini belirtti. Kral Selman da İsrail'in asla rıza gösterilemeyecek saldırılarını BM gündemine taşıyacaklarını söyledi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da İsrail'i sert sözlerle kınadı. Kalın, düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: "İsrail askerlerinin kirli postallarıyla Mescid-i Aksa'nın pak topraklarına, halılarına, camilerine ayak basmalarını şiddetle kınıyoruz. Mescid-i Aksa'daki her ihlal ve işgal girişimi ateşle oynamaktır. İsrail ateşle oynuyor. İsral yönetimine açıkça uyarıyororuz, bu provokasyonları acilen durdursunlar."
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç ise "Bu tecavüz kabul edilmez. Maksatlı ve planlı olduğunu görüyoruz" dedi.
AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic de kutsal alanların statüsüne tam saygının çok önemli olduğunu vurguladı.

ÖĞRENCİLER KOVALANDI
Batı Şeria'da, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini protesto eden Filistinli öğrenciler ile İsrail askerleri arasında çıkar arbedede 5 Filistinlinin yaralandığı bildirildi. Tulkarim kentinde yer alan Filistin Teknik Üniversitesi (PTU) Öğrenciler Birliği Meclisi çağrısıyla protesto yürüyüşü düzenlendi. İsrail askerlerİ ise yürüyen Filistinli gençlere gerçek ve plastik mermilerle yaptığı müdahale sonucu en az 5 Filistinli genç yaralandı. Batı Şeria sokaklarında sivillere uygulanan orantısız şiddetin ajanslarınfotoğraflarla tüm dünyanın gözü önünde gerçekleşti.

BUGÜN NELER OLDU