Vinç faciasında ailelere 240 biner lira tazminat

Suudi Arabistan hükümeti Mekke'de vincin devrilmesi sonucu yaşamını yitiren 110 kişinin ailesine 300'er bin riyal (240 biner lira) verilmesini kararlaştırdı

Vinç faciasında ailelere 240 biner lira tazminat
Mekke'de Mescid-i Haram'da 110 kişinin hayatını kaybettiği vinç kazasında ölenlerin ailelerine Suudi hükümeti 300'er bin riyal (240 bin TL) tazminat ödeyecek.
* YARALILARA DA TAZMİNAT: Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, geçen cuma günü Mescid-i Haram'daki kazada yaşamını yitiren hacı adaylarının ailelerine Suudi hükümeti tazminat ödeyecek. Tazminatın kişi başı 300'er bin riyal (240 bin TL) olacağı belirtildi. Kazada yaralananlar ise yaralanma derecelerine göre tazminat alacak.
* CENAZELER DEFNEDİLİYOR: Hac ibadeti için Mekke'ye gelen milyonlarca hacı adayını şok eden vinç faciasında ölen 107 hacı adayı, teşhis ve kimlik tespit çalışmalarının tamamlanmasının ardından toprağa verilmeye başlandı. Faciada hayatını kaybeden Türklerden Süleyman Eskiler önceki gün, Kadir Gökmen, Şükrü Karatepe, Erol Karaağaçlı, Ramazan Özmen, Metin Yazgan dün sabah, Yusuf Alcı ve Mehmet Değer'in cenazeleri ise dün akşam Kabe'de kılınan cenaze namazının ardından Muaysım Mezarlığı'nda toprağa verildi. Sefa-Merve arasındaki Sa'y alanının yanında kıldırılan 29 kişinin cenaze namazına sabah vakti on binlerce Müslüman eşlik etti. Cenazelerin devrilen vincin yanından omuzlarda götürülmesi ilginç görüntüler oluşturdu.
* YARALILAR AMBULANSLA HACI OLACAK: Mescid-i Haram'da vinç kazasının hac ibadetini etkilememesi için gerekli düzenlemeler yapıldı. Hastanede tedavi gören yaralılar hac dönemine kadar taburcu olamasalar dahi, hac vazifesini tam donanımlı ambulanslar ve sağlık ekipleri yardımıyla yapacak. Hacı olmak için Arafat vakfesini gerçekleştirmek zorunda olan hacı adayları, taburcu olamasalar bile, ambulanslarla Arafat'a götürülecek. Hacı adaylarının daha sonra da sağlık görevlileri eşliğinde ziyaret tavafı yapması sağlanacak.
* ALMAN UZMAN ARAŞTIRACAK: Alman inşaat makinesi üreticisi Liebherr şirketi, Mekke'deki vinç kazasını araştırmak üzere bir uzmanını Suudi Arabistan'a gönderdi. Söz konusu kişinin, bölgede görev yapan ve Mekke'de bulunan diğer uzmanlarla kazanın sebebini tespit etmeye çalışacağı ancak bunun haftalar almasının beklendiği bildirildi. Mekke'de devrilen vincin Almanya'da üretildiği ve caminin genişletilmesi çalışmalarında inşaat makineleri ve çelik taşıyıcıları kaldırmakta kullanıldığı, bin 350 tona kadar yük taşıyabildiği kaydedildi. Liebherr şirketinin 2006'dan beri bu modeldeki vinçten çeşitli ülkelere 30 tane sattığı, şimdiye kadar 3 kaza yaşandığı ancak teknik sorundan kaynaklanmadığı ileri sürüldü.

BİZE ULAŞIN